U toku je 4. Somborski filmski festival koji traje do 15. jula 2022. godine u jednom od najlepših gradova Vojvodine. O ovom mladom festivalu razgovaramo sa njegovom direktorkom, glumicom Vesnom Šašić, ujedno i direktorkom Kulturnog centra „Laza Kostić“ u Somboru.
– Ovo je treća godina za redom kako sam u organizaciji Somborskog filmskog festivala – rekla je Vesna Šašić za sajt Filmskog centra Srbije i nastavila: – Na drugom festivalu sam radila kao izvršni producent, da bih tokom trećeg i, evo sada, četvrtog festivala bila na njegovom čelu. Želim da istaknem da smo mi i 2020. pripremili sjajno izdanje festvala, ali je nastupila korona i te godine festival nije održan, što mi je krivo zbog toga što nije bilo moguće da neki novi, mladi autori budu istaknuti i prestavljenu. Prošle godine smo imali veoma uspešno festivalsko izdanje, koje je uz to bilo veoma primećeno. Izuzetno mi je drago što smo se izborili za tu vidljivost.
Dovoljan je jedan pogled da se vidi da je Sombor izuzetno lep grad. Šta ga još čini posebnim?
Sombor može mnogo toga da ponudi, jer je ovo domaćinski grad koji uvek lepo dočekuje sve svoje goste. To je grad kulture i bogate tradicije, a ujedno i grad sa savremenom umetničkom produkcijom i prezentacijom, što Somborski filmski festival i dokazuje. Sombor je i grad multikulturalnosti, grad u kome živi 21 nacionalnost. Imamo specifične običaje, hranu i upečatljive prirodne lepote, u blizini je rezervat prirode Gornje Podunavlje i Veliki bački kanal koji je deo sistema Dunav-Tisa-Dunav. Grad ima divnu arhitekturu i impozantnu istoriju. Imamo Milana Konjovića, ali i druge istaknute umetnike i veoma razvijenu likovnu scenu, Likovnu jesen, Somoborski salon, što je sve nešto što na posetioce grada može da ostavi veoma lep utisak. Imamo i najstariji muzički festival u zemlju – Somborske muzičke svečanosti, čiji sam takođe direktor. Stanovnici Sombora su gostoljubivi i možete sa svakim da popričate na ulici, to su ljudi koji vole kulturu i koji su navikli da prate kulturne događaje.
Leto je vreme filmskih festivala u Srbiji. Po čemu se Somborski festival izdvaja i koja je njegova glavna posebnost?
Na Somborskom filmskom festivalu okupljamo zemlje koje su formirale i čine Dunavsku strategiju. Takođe, u glavnoj takmičarskoj selekciji i u selekciji filmova mladih autora, festival daje ogromnu podršku mladima. Na moju inicijativu, pokrenut je predfestivalski deo koji je posvećen deci i omladini, jer je Kulturni centar „Laza Kostić“ u Somboru, na čijem sam čelu, već usmeren ka deci, mladima i razvoju nove publike, što je takođe i vodolja i vrednost Somborskog filmskog festivala. Pored toga, selekcija „Kad bi Sombor bio Holivud“ donosi filmove koji tematikom, autorstvom, ili pak lokacijom snimanja imaju vezu sa Somborom, i tu mogu da se vide neki zaista zanimljivi projekti. Program je pojačan i selekcijom „Panorama“ u kojoj se predstavlja zemlja-gost, a od sledeće godine festival će imati još jednu novu selekciju, jer smo zahvaljujući Festivalu evropskog filma Palić radili jedan prekogranični projekat i trenutno smo u pregovorima za formiranje nove inostranu selekcije.
Festival ste sagradili oko ličnosti Ernesta Bošnjaka. Ko je bio Bošnjak i zašto je značajan?
Bošnjak je, zajedno sa Aleksandrom Lifkom, pionir jugoslovenskog filma, čovek koji je prvi u svetu koristio pokretnu kameru. Bio je veliki filmski entuzijasta, snimao je igrane filmove i prikazivao ih pred publikom. U Somboru je sačuvana zgrada u kojoj se nalazio njegov bioskop od 450 mesta. Taj bioskop, na žalost, više ne radi, ali zainteresovani mogu da posete to zdanje. Somborski filmski festival ide u pravcu osnivanja muzeja posevećnog Ernestu Bošnjaku i nadam se da će nam peto izdanje festivala doneti jedno novo partnerstvo i prve konkretne korake ka osnivanju muzeja.
Šta biste izdvojili iz ovogodišnje ponude Somborskog filmskog festivala?
Kao direktor festiva ne bih želela da izdvajan nijedan film, ali zato mogu da pozovem publiku na naše divne prateće programe. Program „Espreso u 11“okuplja na jednom mestu naše najveće stručnjake na polju filma. Naši moderatori su izuzetni, kao i njihovi gosti, i to je deo festivala iz koga sam ja lično mnogo toga naučila. Ove godine ćemo u ovom pratećem programu imati prestavljanja novih izdanja Filmskog centra Srbije i Niškog kultrnog centra, govorićemo o doktorskom radu Ognjena Rakčevića… Ono što takođe uvek volim da istaknem i na šta sam veoma ponosna jeste da je Kulutrni centar „Laza Kostić“ Sombor član Mreže kinoprikazivača Srbije i da nam ona daje izuzetnu podršku. Nažalost, ove godine iz tehničkih razloga nismo mogli da na festivalu imamo prezenataciju Mreže, ali to planirano već za sledeće izdanje jer smatram da je to veoma važno za srpski film.
Đorđe Bajić
Fotografije Zoran Janković
Naslovna fotografija: Slobodan Jotić