Projekat FILMYing – Filmska umetnost povezuje prekogranični region realizuje se u okviru Interreg – IPA programa prekogranične saradnje Mađarska – Srbija u partnerstvu Otvorenog univerziteta Subotica Doo i Centra za organizaciju događaja i medijskih aktivnosti iz Segedina (Szegedi Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft.). Implementacija je počela u oktobru 2021. godine, a projekat će trajati do kraja septembra 2022. godine.

Projektni partneri su prepoznali da prekograničnom regionu nedostaje strateška i razvojna saradnja između interesnih grupa koje deluju na području filmske umetnosti. Osim nedostatka saradnje, što rezultira nedostatkom informacija o filmskim programima, filmskim događajima i kinematografiji susedne zemlje, značajan problem predstavlja i nedostatak kreativnih i aktivnosti umrežavanja u filmskoj umetnosti koje bi uticale na povezivanje stanovništva prekograničnog regiona.

Prepoznavši sve ove probleme, dve partnerske institucije iz Subotice i Segedina su pripremile niz međusobno povezanih aktivnosti koje će animirati i povezati široku ciljnu grupu, posebno mlade ljude i kreirati nove kulturne događaje što će rezultirati konkretnim razvojem filmske umetnosti u prekograničnom regionu. Projekat se bazira na 4 stuba saradnje – saradnja i umrežavanje filmskih festivala iz regiona, promovisanje kinematografija partnerske zemlje, organizacija inovativne edukacije u procesu snimanja filma i istraživanje i promovisanje istorijskih veza regiona u oblasti filmske umetnosti. Ciljne grupe će imati priliku da uživaju u filmskoj umetnosti i razviju svoje talente kroz edukaciju, praktičan rad, razmenu iskustava i saradnju sa kolegama iz inostranstva.

Kao prva edukativna aktivnost prekograničnog projekta FILMYing, sredinom decembra 2021. godine, počela je realizacija MOBIFILM škole u Subotici. Tokom trajanja petomesečnog kursa polaznicima će se kroz teorijski i praktičan rad pružiti neophodna znanja iz oblasti filmske režije, pisanja scenarija, montaže, upravljanja kamerom i zvukom i to sve prilagođeno  za rad  mobilnim telefonom. Pod mentorstvom dr. Silarda Antala, profesora na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, šefa Katedre za režiju i režisera brojnih TV emisija i dokumentarnih filmova, uz asistenciju dr. Dragana Stojmenovića, profesora na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, šefa Katedre za glumu, sa višegodišnjim iskustvom u brojnim filmskim, tv i pozorišnim projektima, polaznici će biti obučeni za pripremu sopstvenih filmskih projekata korišćenjem mobilnih telefona. Do sada je održano tri susreta a više od dvadeset polaznika počelo da upoznaje i savladava osnove kako teorijskog tako i praktičnog dela stvaranja filma. „U vreme renesanse simplifikovane ili tačnije, svedene poruke, praktične produkcije i distribucije audiovizuelnih sadržaja, film dobija i živi jednu drugu dimenziju. Projekat Filmying je to prepoznao i našao način da to promoviše i digne na stepen praktične nauke na putu do veštine. Profilna i starosna raznilikost polaznika potvrđuju navedenu tezu“, smatra dr. Silard Antal mentor i predavač MOBIFILM škole. Obuka se završava u maju nakon čega će pet odabranih plaznika učestvovati na radionici u Segedinu zajedno sa pet polaznika koji su istu filmsku obuku prošli u organizaciji Centara za organizaciju događaja i medijskih aktivnosti iz Segedina. Radionica će se realizovati u toku Žigmond Vilmoš filmskog festivala čiji je organizator mađarski partner. Identična zajednička radionica za deset polaznika je planirana i u julu tokom 29. Festivala evropskog filma Palić.

Z. J.