Na predstojećem prestižnom Filmskom festivalu u Roterdamu, koji će se održati po 54. put u periodu od 30. januara do 9. februara, biće prikazana čak četitri naslova domaće produkcije.
U okviru takmičarskog programa Tiger Competition, premijere će imati debitantski filmovi Vetre, pričaj sa mnom, scenariste i reditelja Stefana Đorđevića i film manjinske srpske koprodukcije Otapanje vladara, scenariste i reditelja Ivana Salatića, dok će u selekciji Kratkog i srednjemetražnog filma svetsku premijeru imati film Kad svane, Stefana Ivančića.
Producent/koproducent sva tri filma je producentska kuća Non-Aligned films i sva tri filma su dobila podršku na konkursima Filmskog centra Srbije.
U filmu Vetre, pričaj sa mnom Stefan se vraća kući kako bi sa porodicom proslavio bakin rođendan, po prvi put nakon smrti njegove majke Nece. Vođen željom da završi film o svojoj majci i da pomogne povređenom psu, povratak kući postaje početak njegovog putovanja ka isceljenju. Film je inspirisan stvarnim životnim iskustvima reditelja, a u njemu glume članovi njegove porodice, koji pomažu u završetku radova na Necinoj kamp prikolici.
Stefan Đorđević, autor filma je o svom debitantskom ostvarenju rekao: „U jednom od razgovora koje sam snimio sa majkom, ona kaže Vetar je večan. Tu večnost ne vidim samo u vetru, već i u njoj, jer ona je vetar. Želja porodice da napravi ovaj film je želja da se Neca nikada ne zaboravi, ali više od toga je da se ne zaboravi odnos prema svetu, prema prirodi i prema nama samima. Razmišljanja koja je vetar podelio sa mamom, i koja mi kao porodica želimo da podelimo sa svetom“.
Povodom svetske premijere reditelj je izjavio: „Naše filmsko putovanje započinje na prestižnom festivalu u Roterdamu i nadam se da će publika imati sluha za priču o prihvatanju i oslobađanju. Velika je čast što je film uvršten u takmičarski program i s nestrpljenjem iščekujemo da ga prikažemo publici i da film nastavi svoje prikazivanje širom sveta“.
U filmu igraju Negrica Đorđević, Stefan Đorđević, Boško Đorđević, Đorđe Davidović, Budimir Jovanović, Ljiljana Jovanović, Marina Davidović, Vidak Davidović, Ana Petrović, Jana Mihajlović, Jakov Mihajlović i pas Lija.
Direktor fotografije na filmu Vetre, pričaj sa mnom je Marko Brdar, montažeri su Tomislav Stojanović i Dragan von Petrović, scenografkinja Dragana Baćović, kostimografkinja Biljana Grgur, snimatelj zvuka Bojan Palikuća, kompozitor Ivan Judaš, Julij Zornik je bio zadužen za dizajn i miks zvuka, Savina Smederevac je izvršna producentkinja, dok je Milica Tomović bila supervizorka režije.
Film je producirala Dragana Jovović, za producentsku kuću Non-Aligned Films. Pored nje, producenti su i Stefan Ivančić, Ognjen Glavonić i Stefan Đorđević (Katunga), a koproducenti Vanja Jambrović (Restart, Hrvatska), Jožko Rutar (SPOK Films, Slovenija) i Miha Černec (Staragara, Slovenija).
Film je podržan je od strane Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture Republike Srbije, Medija fonda Evropske unije, Slovenskog filmskog centra i Viba filma, Hrvatskog audiovizuelnog centra i švajcarskog fonda Vision Sud Est.
Smeštena u 19. vek, radnja filma Otapanje vladara prati pesnika i gospodara Brda – Morlaka. Smrtno bolestan, on odlazi na put u potrazi za lekom. Na tom putovanju ka jugu Mediterana prati ga njegov verni sluga Đuko. Razapet između dužnosti i čežnje za domovinom, Đuko se suočava s gospodarevom sudbinom, boreći se s ljubomorom, nostalgijom i osećajem neizbežne propasti.
Uloge u filmu tumače Marko Pogačar, Luka Petrone, Vanja Matić, Vladimir Milošević, Igor Božanić, Tea Ljubešić i Jakov Zovko.
Otapanje vladara je drugi dugometražni igrani film Ivana Salatića, koji je 2018. godine s filmom Ti imaš noć učestvovao na festivalu u Veneciji, u okviru selekcije „Nedelja kritike“.
Direktor fotografije je Ivan Marković, montažerka Jelena Maksimović, dok scenografiju potpisuju Dragana Baćović i Marija Mitić. Kostimografkinje su Lidija Andrić i Tijana Milutinović, dizajner zvuka je Amaury Arboun, a muziku je komponovao Toni Crutone (Mai Mai Mai).
Producenti filma su Jelena Angelovski i Dušan Kasalica ispred produkcijske kuće Meander Film iz Crne Gore. Italijanski koproducenti su Ines Vasiljević i Stefano Sardo iz kuće Nightswim, francuska koproducentkinja Jasmina Sijerčić iz Bocalupo Films, hrvatska koproducentkinja Tena Gojić iz Dinaridi Film, dok su srpski koproducenti Stefan Ivančić, Dragana Jovović i Ognjen Glavonić iz kuće Non-Aligned Films. Koproducent filma je i Radio-televizija Crne Gore.
Film je realizovan uz podršku Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije (FCS), Ministero della Cultura (MIC), Film Commission Regione Campania, Centre National du Cinéma et de l’Image Animée (CNC), Hrvatskog audiovizuelnog centra (HAVC), Radio-televizije Crne Gore (RTCG), kao i uz podršku Eurimages-a i programa Creative Europe – Media.
Kad svane je priča o samohranoj majci koja se upušta u sitne internet prevare nakon što izgubi posao. Glavnu ulogu filma tumači Milica Janevski, a u pratećim ulogama pojavljuju se Radmila Tomović, Milica Stefanović, Dimitrije Baranov i Nadežda Đermanović.
Stefan Ivančić poznat je domaćoj i internacionalnoj publici po kratkim filmovima Kamen u ruci, Leto bez meseca, 1973, Soles de primavera i Sekundarna sirovina, koji su prikazani na prestižnim svetskim festivalima kao što su Kan, San Sebastijan, FID Marsej, Visions du Réel i drugi, osvojivši veliki broj nagrada.
Film Kad svane producirala je Čarna Vučinić ispred Non-Aligned Films iz Srbije, u saradnji sa Volta Producción iz Španije, Staragara produkcije iz Slovenije, te Antitalent produkcije iz Hrvatske.
Uz reditelja Stefana Ivančića, scenario potpisuje Nađa Petrović, direktor fotografije je Stefan Đorđević, scenografkinje su Dragana Baćović i Ana Ivanišević, montažerka filma je Jelena Maksimović, kostimografkinja je Milica Požar dok je dizajner zvuka Bojan Palikuća. Producenti filma su takođe Dragana Jovović i Ognjen Glavonić.
Film je nastao uz podršku Filmskog centra Srbije, Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i programa Kreativna Evropa – MEDIA.
U programskoj celini Kratkog i srednjeg metra našao se i kratki film Bloody Euro, mladog srpskog umetnika i reditelja koji trenutno živi i radi u Holandiji, Igora Schillera. Igor je prošlogodišnji dobitnik nagrade „Dimitrije Bašičević Mangelos“.
Bloody Euro je kratki film koji istražuje sukob između nevinosti dečjih snova i surove stvarnosti sveta odraslih. Film počinje arhivskim video zapisima rođendanskih proslava Igorove sestre, snimljenih tokom 90-ih na jednoj VHS kaseti. Ti snimci nisu samo dokument cele decenije, već i svedočanstvo napora porodice da očuva radost i normalnost detinjstva uprkos društvenim okolnostima. Uz pomoć prijatelja i porodice koji se pojavljuju u video zapisima te kasete, reditelj oživljava poznate likove iz svog detinjstva, istražujući njihovu prošlost kroz fikciju smeštenu u staru porodičnu kuću.
Međunarodni filmski festival u Roterdamu jedan je od starijih festivala u Evropi, zajedno sa Kanom, Berlinom i Venecijom jedan je od nekoliko najuglednijih festivala na svetu.
FOTO: Non-Aligned Films, Schiller Studio