U trenutku kada nastaju ovi redovi, u Crnoj Gori je u toku snimanje filma Vrijeme između nas koji režira Andro Martinović, a u kome jednu od glavnih uloga tumači poznati srpski glumac Lazar Ristovski. Više o ovom projektu smo saznali od samog reditelja.
Andro Martinović, reditelj i scenarista filma Vrijeme između nas, autor je nagrađivanih kratkih igranih filmova (Netaknuti suncem, Maske) i, zajedno sa Brankom Baletićem, dokumentarnog filma Crna Gora i Veliki rat.
Film je triptih o očevima i sinovima koji će se, u tri različita vremenska razdoblja, naći u graničnim situacijama u kojima je čovek prinuđen da se opredeli i izabere jednu od protivrečnih mogućnosti. Uvodna priča dešava se u jednom danu na kraju Drugog svjetskog rata, a druga u vrieme konačnog pada Berlinskog zida, kada se otvara put ka nekoj novoj Evropi, do koje zajednička južnoslovenska država nikada neće stići. Treći dio, pak, inspirisan je sudbinom čoveka čiji je sin bio pilot JNA, a o čijoj sudbini se ništa ne zna već više od dvadeset godina.
O ideji za nastanak svog prvog dugometražnog igranog filma, Martinović je za portal Filmskog centra Srbije izjavio sledeće: „Inspirisale su me sudbine više od deset hiljada ljudi nestalih u toku krvavog raspada bivše Jugoslavije ni do danas nijesu rasvijetljene. Prije neku godinu, u jednom listu se pojavila informacija o porodici koja je, tragajući za nestalim, angažovala određene ljude iz podzemlja, koji bi im, za novac, navodno dali informacije o mjestu na kojem će pronaći tijelo… Nekako u isto vrijeme, imao sam prilike da čujem i ispovijest čovjeka čiji je sin bio pilot JNA, a o čijoj sudbini ništa ne zna već osamnaest godina. On je tada rekao da, ne samo smrt njegovog sina, nego ni njegov život danas ne priznaju ni Srbija, ni Hrvatska. Nema ga ni u jednom dokumentu, kao da nije ni postojao. A on je imao sina… Te uzbudljive ispovijesti navele su nas da započnemo priču o jednom ocu koji traga za nestalim sinom po svojoj nekadašnjoj zemlji. Kada shvati da se ta potraga nikada neće završiti, on smišlja strašnu laž. Laž koja za njemu najbliže znači mogućnost da kako-tako prihvate prošlost i nastave sa svojim životima. Ta odluka reflektuje i dilemu koja se, rekao bih, postavlja pred svakog od nas, pa i društvo u cjelini. A riječ je o našem ukupnom odnosu prema nepredvidljivoj i nezavršenoj prošlosti. Na prvoj verziji scenarija, sarađivali su i pisci Josip Mlakić i Andrej Nikolaidis. Scenario je razvijan i u okviru CineLink selekcije Sarajevo Film Festivala, u svojevrsnoj filmskoj radionici koju je vodio Miroslav Ćiro Mandić. “
Glavnu ulogu u trećoj priči tumači Lazar Ristovski, dok se u film pojavljuju brojni srpski i crnogorski glumci: Tihomir Stanić, Srđa Grahovac, Marko Baćović, Jovan Krivokapić, Maja Stojanović, Sofija Rajović… Direktor fotografije je Rade Vladić (Variola vera, Ljepota poroka, Tito i ja, Ubistvo s predumišljajem), scenograf Milenko Jeremić (Maratonci trče počasni krug, Lepa sela lepo gore, Crna mačka beli mačor), kostimografkinja Gordana Angelovski (Jug jugoistok, Kako su me ukrali Nemci), a treba istaći da su svoje mesto u ekipi filma našli i mladi studenti filmskih škola.
Scenario za Vrijeme između nas (tada pod radnim nazivom Odisej) nagrađen je prvom nagradom na Konkursu za sufinansiranje kinematografije Ministarstva kulture Crne Gore, a našao se i u CineLink selekciji Sarajevskog filmskog festivala kao jedan od deset projekata iz Jugoistočne Evrope koji se preporučuju evropskim filmskim producentima. Film je početkom maja 2016. godine podržan i od strane Filmskog centra Srbije u kategoriji sufinansiranje proizvodnje manjinskih koprodukcija.
Producenti filma su Ivan Đurović (Posljednje poglavlje, Atomski zdesna, Dječaci iz Ulice Marksa i Engelsa) i Sehad Čekić (Posljednje poglavlje, Gledaj me), a oslonac projekta je crnogorska producentska kuća Artikulacija. Sprski koproducent filma je Zillion film (Belo odelo, Sutra ujutru, S one strane, Dnevnik mašinovođe). Snimanje je počelo 2014. godine i odvija se u tri faze. Prvi deo je snimljen u selu Đalci, u okolini Cetinja; dok je druga priča triptiha realizovana u starom i novom zdanju aerodroma u Podgorici.
Martinović objašnjava: „U pripremama za snimanje filma, produkcija se suočila sa enormnim teškoćama, što je urokovalo nužna prilagođavanja. Sa druge strane, sugerisano nam je da bi, zbog razumijevanja konteksta, bilo potrebno proširiti opseg događaja. Osnovnoj priči, koja je doživjela nužna skraćenja, dodao sam dvije uvodne epizode, imajući na umu zajedničko tematsko-motivsko jezgro. Treći dio, najkompleksniji za realizaciju, u kojem se događaji predočavaju iz tačke gledišta glavnog junaka, biće snimljen u jesen tekuće godine, na različitim lokacijama na sjeveru Crne Gore.”
Predviđeno je da se snimanje okonča tokom jeseni ove godine, dok je premijera planirana za početak 2017. godine.
Đorđe Bajić