Pre par sedmica beogradska izdavačka kuća Dereta je objavila „Zvezdanu prašinu“, novu zbirku eseja na temu ovdašnjih kulturnih zbivanja i fenomena iz pera prekaljenog i poštovanog filmskog i književnog kritičara, Milana Vlajčića. Ova knjiga, koja se da pojasniti i sintagmom „kulturološka svaštara“, ima 205 stranica i objavljena je u broširanom izdanju.
Prenosimo vam propratni tekst Tijane Petković na temu onoga što Vlajčić nudi u ovoj svojoj Zvezdanoj prašini: „Pate li ljudi i dalje od Stendalovog sindroma, da li je sada holivudskim glumicama teže nego ranije, zašto smo ožalili Ostoju koji prevozi klavire; zašto su danas aktuelne Vlajčićeve uspomene iz vojske, da li bi sreća postojala bez nesreće, otkud su baš plavuše postale erotski simbol, odakle eksplozija memoara, šta se desilo s filmovima na nitratu, koja je autorova omiljena književna i filmska lektira, da li smo dobili svet koji zaslužujemo, kakav je zapravo naš obrazovni sistem, šta znači prijateljstvo, koji su Srbi u Nojevoj barci a koji van nje, kako se dodeljuju književne nagrade, da li je istina da „glupost ne boli”, zašto je značajna pesma „Zelena trava doma mog”?
U svojoj novoj „kulturološkoj svaštari”, Vlajčić se još jednom pokazuje kao beskompromisno iskren i bridak komentator današnjice. Između duhovitih redova o raznovrsnim pitanjima iz oblasti filma, književnosti, muzike, elitne umetnosti i kulture, ulične kulture, naše i svetske kulturne politike, izbija autorova subjektivna, ironična ocena života, pohvala jednima, kritika drugima, uvek po zasluzi. Prema sopstvenim rečima, autor daje „dijagnozu” kulturi na intenzivnoj nezi, na šta samo treba dodati da joj on ovom knjigom pruža i reanimaciju.“
Zoran Janković