Premijerno u okviru predstojećeg izdanja Festivala autorskog filma u Beogradu biće prikazan i novi dokumentarni film „Speleonaut“ Sonje Đekić, autorke dokumentarnog ostvarenja „Kosma“ (2013). Prva projekcija „Speleonauta“ na 24. FAF-u biće priređena 28. novembra, s početkom u 18 časova, u Domu omladine Beograda.
Spajajući istoriju čovečanstva od pračoveka do astronauta, Speleonaut tokom petnaestomesečne pećinske izolacije istražuje svet prigušenih čula. Događaj koji je pre pola veka sa uzbuđenjem pratila jugoslovenska javnost – beogradska publika će uskoro moći i sama da doživi na velikom platnu.
Uoči čovekovog osvajanja Meseca u leto 1969. godine, tridesetčetvorogodišnji Milutin Veljković kreće na jugoistok Srbije, sa namerom da provede 15 meseci u neuređenoj pećini Samar, dugačkoj oko dva kilometra. Milutina nije toliko zanimalo da potuče rekord u podzemnom samovanju, koliko da prodre dubinski u sredinu najsličniju vanzemaljskoj.
Ovaj izuzetan podvig najpre otkrivamo spolja – kroz seriju portreta zanimljivih likova, svih u nekakvoj vezi sa glavnim junakom. Neočekivano, ulazimo u podzemni svet. Razni odlomci iz Milutinovog opsežnog pećinskog dnevnika oživljavaju – od svakodnevnih poslova kao što su priprema kafe i prikupljanje insekata, do dramatičnih zbivanja kakva su vađenje sopstvenog zuba, čežnja za ženom, borba sa poplavom i halucinacijama. Povezujući se sa pradavnim precima, ali i istražujući daljine kosmosa u dezintegrisanom vremenu i prostoru pećine, Speleonaut traga za našim sposobnostima i svrhom.
Sonja Đekić, reditelj rekla je o na temu izazova i specifičnosti stvaranja ovog filma sledeće: – Mrak, vlaga i konfiguracija terena snimanje u pećini čine vrlo specifičnim. Najveću poteškoću predstavljala je niska temperatura podzemne reke, koju je bilo gotovo nemoguće izbeći svuda duž glavnog toka pećine dugačkog oko dva kilometra, pa smo i pored ronilačkih odela i gumenih čizama bili mokri i hladnoća je ulazila u kosti. Tako smo imali prilike da iskusimo samo mali deo onog kroz šta je prolazio glavnog junak filma tokom 463 dana života ovde. Jednako veliki izazov bilo je i kako ispričati priču o ovom događaju iz prošlosti – uzbudljiv i neizvestan podvig za onovremenu naučnu i širu javnost, a za junaka filma introspektivni zaron u sopstveno biće koje se, u nedostatku senzacija, ponovo rađa i otkriva. Kako dočarati težinu nesvakidašnjeg poduhvata kakav je Milutinov? Kako preneti u doživljaj razne aspekte i ritam pećine koje je on doživljavao tokom 11.111 sati i opisao u knjizi? Više od svega – kako u film preneti „senzorno depriviran“ – svet lišen čula, i to savremenom gledaocu naviknutom na stalne, izrazite stimulacije? Kako u vremenu individualizma materijalizovati duh planetarne radoznalosti za kolektivna postignuća i mogućnosti čovečanstva?
A Tue Stin Miler, danski konsultant i kritičar za dokumentarni film je o Speleonatu Sonje Đekić rekao ovo: „Kakva priča. I kakav čovek – i misterija oko njega! Celi dizajn zvuka u filmu je izvanredan, retko je da dokumentarci stavljaju toliki naglasak na ovu stranu stvaranja; postoji fino preplitanje arhive i rekonstrukcije jednom kada stignemo pod kameno nebo. Prelep rad kamere.“
Scenario i režija: Sonja Đekić
Montaža: Nemanja Babić
Kamera: Pablo Ferro Živanović
Produkcija: Svetlana Popović, Zoran Popović, Sonja Đekić
Dizajn zvuka: Dora Filipović
Muzika: Arsenije Jovanović
Komponovana muzika: Milan Sv. Đurđević
Specijalni efekti: Nenad Popović
Grafika: Marko Đekić
Produkcija: CVK KVADRAT, uz podršku: Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Filmski Centar Srbije, Cyber : Few Good Men
Film traje 57 minuta.
Zoran Janković