Na konkurs u kategoriji Sufinansiranje proizvodnje studentskih završnih filmova prijavljeno je ukupno 29 projekta, a podržano je 13. Finansijska sredstva su dodeljena projektima: „Strah“ Ane Đurović, „Bazen-rupa“ Ane Vučićević, „Brazil“ Danila Stanimirovića, „Kako moram…“ Milice Čubrilović, „Ranjeno pleme“ Novaka Šipetića, „Jebeš suzu u oku, pusti je niz obraz“ Sare Radulović, „Draganov s(c)vet“ Marka Vasića, „Senka“ Lidije Zeljić, „Hvala, prijatno“ Jovana Dopuđa, „Nepredviđene oкolnosti  proistekle iz načina igranja“ Olje Pokrajac, „Bogorodice djevo“ Ivana Todorovića, „Preko praga“ Tare Gajović i „Snif“ Nenada Pržulja. Konkursna komisija je odlučivala u sastavu: Predrag Milojević (predsednik), Marija Stojanović, Ljubica Luković, Marija Kovačina i Boris Grgurović.

O podržanim projektima:

STRAH (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Milica Lukić
Reditelj: Ana Đurović
Predloženi iznos u RSD: 800.000

Obrazloženje Komisije: Projekat Strah je uzbudljiva mladalačka drama pisana po stvarnim likovima i događajima i duboko inspirisana autorkinim ličnim iskustvom. Janja (17) je buntovna devojka koja pokušava da održi svoje društvo na okupu u trenutku kad svako mora da krene svojim putem kroz život. Ona čvrsto drži do vrednosti koje su ih definisale kroz tinejdž doba, a to su pank, drugarstvo, skejt, muzika i kontriranje svetu odraslih. Кada njeni prijatelji počnu sve više da odstupaju od prethodnih navika, Janja oseća strah od rušenja njenog dotadašnjeg sveta i potrebu da se izloži opasnosti kako bi dokazala sebi i drugima koliko joj je stalo.

Autorke Ana Đurović i Milica Lukić donose višeslojnu dramu smeštenu u precizno definisanu supkulturu skejt pank tinejdžera, čija autentičnost značajno doprinosi tome da se publika saživi sa likovima i razvije empatiju prema problemima koje ovo izuzetno nežnog doba u razvoju mlade osobe nosi sa sobom. Upotreba filmskog jezika u scenariju je na izuzetno visokom nivou i vrlo ubedljivo dočarava svet jedne generacije mladih ljudi sa kojima se često srećemo na ulicama ali retko i nedovoljno možemo da imamo uvid u njihov život. Zbog toga ovaj film može da bude i svojevrsna hronika života tinejdžera specifičnijeg opredeljenja od većine njihovih vršnjaka.

Кomisija je u razgovoru sa scenaristkinjom i rediteljkom stekla utisak da one vrlo dobro razumeju prednosti i mane samog scenarija te da će još raditi na njemu, ali i da su svesne zadatka i izazova koji je pred njima. Ono što svakako uliva poverenje u izvodljivost projekta jeste što su svi likovi u filmu zapravo prijatelji, koje rediteljka dobro poznaje i sa kojima će moći da sarađuje na mnogo intimnijem nivou nego što bi to bilo sa profesionalnim glumcima. Stoga Кomisija jednoglasno podržava finansiranje projekta Strah.

BAZEN-RUPA (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Ana Vučićević
Reditelj: Ana Vučićević
Predloženi iznos u RSD: 900.000

Obrazloženje Komisije: Priča o prijateljstvu tinejdžerki Jane i Teodore, koje prekida kupanje na bazenu (rupi) njihove simpatije Mikija, Кomisija je ocenila jedan je od najbolje koncipiranih i razrađenih predloženih projekata u vrsti kratkometražnog igranog filma. Dobro definisani odnosi među likovima, priča o sazrevanju i jasna premisa, upotpunjeni realističkom produkcionom eksplikacijom tokom razgovora sa autorima opredelili su članove Кomisije da ovaj projekat nedvosmisleno treba podržati. 

BRAZIL (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Danilo Stanimirović
Reditelj: Danilo Stanimirović
Predloženi iznos u RSD: 900.000

Obrazloženje Komisije: Duhovita, dirljiva, ali i uznemirujuća priča inspirisana stvarnim likovima, o sredovečnoj učiteljici Ceci koja, pripremajući svoje učenice za takmičenje u plesu, sprovodi sopstvene, nikad ostvarene ambicije. Ovo je omaž konkretnoj učiteljici, ali i prvim autoritetima van doma, kao i vremenu u kom je autor odrastao. Pored vrlo interesantne teme, Кomisiji se dopao rediteljski i producentski pristup, kako kreativni, tako i svesnost o izvodljivosti projekta. Ceo projekat je impresivno prezentovan, sa razrađenom dokumentacijom, vizuelnim materijalima, i realističnom finansijskom postavkom. Iz navedenih razloga, Кomisija je jednoglasno odlučila da podrži Brazil i veruje da tim koji stoji iza projekta može da napravi film koji će imati bogat festivalski život.

KAКO MORAM… (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Milica Čubrilović
Reditelj: Milica Čubrilović
Predloženi iznos u RSD: 900.000

Obrazloženje Komisije: Jednostavna, ali snažna priča koja na efektan način u okvirima kratkog filma uspeva da uhvati kompleksne ljudske emocije. Penzioner Nikola provodi vikend sa svojom malom unukom u vikendici na reci, gde se oboje suočavaju sa nedavnom iznenadnom smrću Nikoline supruge. Idiličnu penziju na Dunavu koju je zamišljao zamenjuje setno bivstvovanje, a dodatnu dramu unosi i Nikolina ćerka, koja okleva da kaže ocu da planira da emigrira. Autorka Milica Čubrilović veoma vešto i pažljivo pripoveda svoju priču, bez preterane patetike i sa odmerenim dijalozima i postupcima, te sa malo sredstava postiže veoma kompleksan prikaz tuge i kontemplacije o smrtnosti i životu. Za posebnu pohvalu je i producentska eksplikacija, kao i ozbiljan pristup izvođenju, finansiranju i kasnijem životu filma, što je samo doprinelo pozitivnom utisku Кomisije koja je jednoglasno podržala ovaj projekat.

RANJENO PLEME (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Novak Šipetić
Reditelj: Novak Šipetić
Predloženi iznos u RSD: 1.100.000

Obrazloženje Komisije: Ranjeno pleme je projekat koji se izdvojio na samom početku iz niza razloga. Prva uočljiva razlika jeste period koga se stvaraoci inače ne hvataju tako lako – kameno doba. Ono što ga je dalje istaklo kao jedan od zanimljivijih projekata jeste upravo tema kojom se bavi, a to je preispitivanje pozicije muškarca i tretman muškosti u patrijarhatu. Autor odlučuje da svoje likove smesti upravo u najranije doba civilizacije, ne bi li pronašao koren u kom su se postavljala pitanja ljudske prirode. Takođe, veliki kuriozitet jeste činjenica da će u filmu biti korišćen sanskrit jezik, što dodatno otežava, ali i čini film autentičnim.

Kroz pametno spakovan projekat, reditelj i producent su uspeli da dočaraju Кomisiji kako će se tretitati ova zahtevna epoha, ali i način na koji je izvodljivo snimiti ovako komplikovan film. Čitava vizija je prenesena u narativne i vizuelne materijale, te nije bilo dileme da je Ranjeno pleme vredno finansiranja i naše jednoglasne podrške.

JEBEŠ SUZU U OКU, PUSTI JE NIZ OBRAZ (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Sara Radulović
Reditelj: Sara Radulović
Predloženi iznos u RSD: 800.000

Obrazloženje Komisije: Projekat koji na sjajan način ovekovečava jednu generaciju kroz priču o grupi mladih muzičara i njihovom potragom za ljubavlju, bliskošću i iskrenošću. U grupi omladinaca na turneji po Srbiji mešaju se emocije, interpersonalne dinamike stavljaju na ispit, ljubavni trouglovi kulminiraju katastrofalnim posledicama, a glavni junak suočen je sa jezivim saznanjem da je njegov najbolji prijatelj silovao devojku u koju je zaljubljen.

Jedan od projekata koji se istakao kvalitetom scenarija i impresivnom dokumentacijom, zbog čega je zaslužio jednoglasnu podršku Кomisije. Autorka Sara Radulović pokazuje izuzetno poznavanje miljea u koji smešta svoju priču, sa autentičnim dijalozima, živopisnim likovima i pažljivim pristupom veoma kompleksnom problemu. Autorka je idealni hroničar ove jedinstvene supkulture, kojoj pristupa sa dosta ljubavi, ali i zdrave doze kritike, te Кomisija nema sumnje da će uspeti da stvori film dostojan svoje generacije. Ipak, na razgovoru sa Кomisijom joj je skrenuta pažnja da je događaja u filmu ipak dosta, i da je njena naklonost materijalu mač sa dve oštrice, te joj je savetovano još malo rada na scenariju kako bi identifikovala njegove najjače strane i fokusirala priču na najbolji način.

DRAGANOV S(C)VET (Fakultet primenjenih umetnosti), kratki animirani film
Scenarista: Marko Vasić
Reditelj: Marko Vasić
Predloženi iznos u RSD: 450.000

Obrazloženje Komisije: U odnosu na prošlu godinu Кomisija je konstatovala da je ove godine selekcija predloženih projekat za animirani film bila prilično slabija. Među predloženim projektima izdvojio se Draganov s(c)vet kao najkoherentniji i  dobro zaokružen projekat. Priča o dobrom patuljku koji zaliva cvet i uživa u njegovoj lepoti i zlom patuljku koji ukrade cvet kako bi od njega napravio boju kojom slika autoportrete dobra je metafora za kontrasni dualizam sveta u kome živimo. Dramaturški jasna priča, dobro razložena, nosi sa sobom sve mogućnosti korišćenja animiranog izraza na optimalan način i daje sigurnost da će budući animirani film kroz jasan autorski stav dobro korespondirati sa publikom.

SENKA (Fakultet primenjenih umetnosti), kratki animirani film
Scenarista: Lidija Zeljić
Reditelj: Lidija Zeljić
Predloženi iznos u RSD: 350.000

Obrazloženje Komisije: Cveće kao glavni motiv – objekat unutar dramskog sukoba očito se provlači kroz više ovogodišnjih predloženih projekata u oblasti završnih studentskih animiranih filmova. Ovoga puta zečevi su protagonisti i antagonisti. Jasni karakteri, likovno zanimljiva struktura i dramaturški precizna animirana priča uverili su Кomisiju da treba da podrži ovaj projekat.

HVALA, PRIJATNO (Akademija umetnosti Beograd), kratki igrani film
Scenarista: Veronika Кlačer
Reditelj: Jovan Dopuđ
Predloženi iznos u RSD: 400.000

Obrazloženje Komisije: Žika je radnik na naplatnoj rampi na putu trećeg reda. Svaki njegov dan je isti dok se ne pojavi mlada prodavačica voća. Radnja se odvija praktično bez dijaloga, međutim, svaka scena je jasna i svaki kadar govori za sebe. Scenario je napisan istovremeno maštovito i jednostavno. Glavni likovi su dopadljivi i uspešno prenose svoju harizmu uvlačeći tako publiku u svoj svet koji je, iako izmešten na daleku periferiju ujedno i svima poznat. Estetika filma je precizno osmišljena što ostavlja utisak da je autorski tim uigran i spreman na izazove kojih će tokom produkcije svakako biti.

Komisija je uverena u izvodljivost projekta kao i u autentičnost rada autorskog tima i podržava projekat Hvala, prijatno.

NEPREDVIĐENE OКOLNOSTI  PROISTEКLE IZ NAČINA IGRANJA (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani filmScenarista: Lora DžolićReditelj: Olja PokrajacPredloženi iznos u RSD: 350.000

Obrazloženje Komisije: Lena dolazi na aerodrom po svog prijatelja Filipa koji dolazi iz Nemačke kako bi sredio stan svoje devojke, Lenine drugarice. Njih dvoje spontano provode dan zajedno i postepeno na površinu isplivavaju osećanja koja gaje jedno prema drugom. Likovi u scenariju Lore Džolić su dosledni, precizni, dok je struktura na momente čak i previše konvencionalna i uslovno rečeno školska. Mladi duo autorki je tokom razgovora sa Кomisijom pokazao spremnost da skrati scenario koji trenutno jeste nešto duži, dok su pored razgovora sa autorkama, rediteljska eksplikacija i moodboard ubedili Кomisiju da podrži projekat koji ima potencijal da prevaziđe okvire studentskog završnog filma.

BOGORODICE DJEVO (Fakultet za medije i komunikacije), kratki igrani film
Scenarista: Ivan Todorović
Reditelj: Ivan Todorović
Predloženi iznos u RSD: 350.000

Obrazloženje Komisije: Bogorodice djevo je nepredvidljiva priča o ženi koja ostaje udovica i stavljena sama sebi i spoljnim pritiscima, ne pokušava ništa da promeni već se prepušta osećanjima koja je na nemilosrdan način odvajaju od realnosti. Autor Ivan Todorović u scenariju vešto prepliće nekoliko slojeva ove drame, od onog telesnog, smrtnog, preko zaumnog i nadrealnog do religijskog, duševnog – i sve to kroz lik Marije, naizgled obične žene koja ničime ne izaziva empatiju niti uliva poverenje, ali opet ogoljeno nosi svoju tragediju i time zaokuplja našu pažnju.     

Ovo višestruko putovanje izaziva gledaoca na promišljanje, ali i zadržava pažnju uzbudljivim narativom sa vrlo neobičnim krajem. Autor insistira na pojavi dva paralelna toka sadašnjosti i budućnosti junakinje, što dovodi do kompleksnog postupka narativno-vizuelnog izmeštanja iz jednog u drugo i nazad. Ovaj postupak čini film vrlo specifičnim ali i kompleksnim te je Кomisija morala da se uveri da je autor spreman na izazov koji ga očekuje. Ivan Todorović je uz pomoć producentkinje Ane Mladenović uverio Кomisiju da je više nego spreman da određene aspekte scenarija ponovo promisli i pojednostavi ali i dokazao da je svaka scena detaljno promišljena glumački, vizuelno i montažno te je Кomisija donela zaključak da je projekat Bogorodice djevo vredan podrške.

Кomisija naročito pohvaljuje prateći materijal iz kog su jasno vidljivi vizuelni postupci koji će biti zastupljeni kako bi se kompleksan narativ dosledno ispratio. Dodatno poverenje uliva i autorov lični motiv i potpuno involviran pristup u iznošenju ovog projekta na svetlost dana, te je Кomisija zadovoljna ishodom razgovora, podržala ovaj projekat u skladu sa mogućnostima konkursa.

PREKO PRAGA (Fakultet dramskih umetnosti), kratki igrani film
Scenarista: Tara Gajović
Reditelj: Tara Gajović
Predloženi iznos u RSD: 350.000

Obrazloženje Komisije: Preko praga, mlade rediteljke i scenaristkinje Tare Gajović, izdvojio se na ovogodišnjem konkursu pre svega na osnovu odlične rediteljske eksplikacije i zrelog i artikulisanog rediteljskog pristupa autorke u obradi intimne, porodične priče. Na osnovu eksplikacije i sinopsisa, rediteljka je ubedila komisiju da tačno zna šta želi da postigne. Ipak, kao što je Кomisija skrenula pažnju autorki na razgovoru, neophodno je još rada na samom scenariju, pre svega sa fokusom na središnji deo filma na kome bi trebalo još da se radi, kako bi sam scenario, uslovno rečeno, ispratio ideju i zamisli autorke. Кomisija je takođe skrenula pažnju autorki i producentu da je u pitanju izrazito produkcijski zahtevan projekat, te da autorska ekipa filma u fazi predprodukcije dodatno poradi na knjizi i planu snimanja, kako bi sebi olakšali nimalo jednostavnu produkciju. Ipak, i pored svih navedenih trenutnih problema, projekat Preko praga pored svega poseduje i festivalski potencijal, te je Кomisija odlučila da podrži autorku i raduje se da film pogleda na nekom od festivala u narednom periodu.

SNIF (Fakultet za medije i komunikacije), kratki igrani film
Scenarista: Nenad Pržulj
Reditelj: Nenad Pržulj
Predloženi iznos u RSD: 350.000

Obrazloženje Komisije: Reditelj Nenad Pržulj sa projektom Snif je na hiperbolisan način, igrajući se opštim mestima žanrovskog filma i kombinujući ih sa komedijom i nadnaravnim, rešio da se pozabavi pričom koju doživljava intimno. Iz same dokumentacije, kao i iz razgovora sa autorom, autor je Кomisiju uverio da je svestan velikog zadatka koji ga očekuje kako bi svoju jasnu viziju i ispunio. Кomisija podstiče autora da što pre proširi svoju filmsku ekipu, kako bi se zajedno upustili u izazov realizacije produkcijski zahtevnog projekta i odlučila je da podrži mladog autora.

Predlog Komisije i Odluku Upravnog odbora u celosti možete pročitati ovde: https://www.fcs.rs/konkurs/sufinansiranje-proizvodnje-studentskih-zavrsnih-filmova-10/