Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije donelo je rešenje o dodeli sredstava za finansiranje i sufinansiranje projekata u kinematografiji za 2022. godinu u kategoriji Sufinansiranje razvoja projekata domaćih dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova.
Konkurs za Sufinansiranje razvoja projekata domaćih dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova raspisao je Filmski centar Srbije, a komisija Filmskog centra Srbije odlučivala je u sastavu: Miloš Ivanović, (predsednik), Andrijana Stojković, Igor Turčinović, Mirko Bojović i Zoran Janković, članovi. Na konkurs je prijavljeno ukupno 19 projekta, a podržano je pet, i to:
PRODUŽENI VIКEND – dugometražni igrani film
Režija: Katarina Koljević
Produkcija: Dart Film & Video
Iz obrazloženja komisije: Produženi vikend je debitantski film Кatarine Кoljević koji je komisija sa zadovoljstvom jednoglasnom odlukom podržala na ovom konkursu. Vešto napisan nepretencioznim stilom scenario nas uvodi u svet usamljenih i otuđenih stanara jednog samačkog hotela. Dobro i sočno napisani karakteri nam obećavaju da će ovo biti jedan uspešan ansambl film kakvih je malo u našoj kinematografiji. Fini i nepretenciozni tok priče uranja nas u nešto što se danas popularno naziva slow burner u maniru pravih evropskih arthaus filmova. Okosnicu priče čini iznenadno samoubistvo jedne od stanarki hotela i nemira koji taj čin unosi u hotel.
CHORORO – dugometražni igrani film
Režija: Dušan Lazarević
Produkcija: Viktorija film
Iz obrazloženja komisije: Chororo je dobro napisan scenario o ljudima sa margine o kojima retko kada čujemo neku vest. Scenario je prepun emotivnog naboja i pomaže nam da sagledamo situaciju glavnih junaka na empatičan način. Projekat je postavljen na zdravim osnovama, realnog finansijskog plana i iza kojeg stoji ugledna i uspešna producentska kuća. Po mišljenju većine članova komisije, Chororo je najbolji projekat na ovom konkursu. Smatramo da se razvija u odličnom pravcu i da ima veliku šansu da postane odličan film.
BLJESAК – dugometražni igrani film
Režija: Natalija Avramović
Produkcija: Art & Popcorn
Iz obrazloženja komisije: Projekat filma Bljesak je na prošlom konkursu odbijen zbog toga što je komisija zaključila da i pored odlično pripremljenog projekta i iskusne i priznate producentske kuće, neophodno imati dobar scenario, a to u tom trenutku nije bio slučaj. Natalija Avramović, rediteljka i scenaristkinja je obrazloženje komisije shvatila veoma ozbiljno, uložila je dosta napora i energije i uspela da znatno unapredi scenario. Na taj način je podigla ceo projekat na viši nivo, te je stoga komisija odlučila da ovoga puta dodeli sredstva ovom projektu.
DRUŠTVENE NEPOGODE – dugometražni igrani film
Režija: Dean Radovanović
Produkcija: Nulta tačka
Iz obrazloženja komisije: Jedan od najuzbudljivijih projekata po mišljenju komisije. Scenario počinje kao društveno angažovanadrama o mladom profesoru fizike, Stefanu koji trpi višemesečno iživljavanje od strane grupe đaka. I kada pomislimo da će nas priča voditi u smeru Stefanovog suočavanja sa sistemom nemoćnim da ga zaštiti, autor nas i glavnog lika neočekivano uvodi u svet ovih tinejdžera, pokazuje nam drugu stranu medalje, a priča dobija obrise pravog psihološkog trilera. Iako na momente prekompleksna za ispratiti, priča drži pažnju do samog kraja, u kojem i Stefan i njegovi antagonisti doživljavaju katarzu. Iz gore navedenih razloga, komisija je odlučila da podrži ovaj originalni projekat i savetuje autorima dalji razvoj projekta kroz neki od međunarodnih programa za usavršavanje producenata i projekata.
КONJI PEVAJU – dugometražni igrani film
Režija: Luka Papić
Produkcija: Ranč Production – Srđa Vučo PR
Iz obrazloženja komisije: Ovaj zanimljiv filmski projekat postavljen je u izmišljeno multikulturalno okruženje negde u Vojvodini i u epohu u kojoj su konji glavno prevozno sredstvo. Scenario priča priču o porodici bez žena u kojoj glavni junak – otac – pokušava da vaspita svog sina i od njega stvori čoveka. I pored toga što svi prežive, ovaj pokušaj se završava tragično – sin je prinuđen da ubije svog voljenog konja. Bezvremenost, konstruisani prostor i priča filma ustvari su metafora za globalizaciju i pohlepu modernog vremena. U odnosu na prethodni konkurs, projekat je unapređen – scenario je jasniji, likovi bolje definisani a samim tim i kraj budućeg filma ostavlja snažniji utisak. U delu prijave koja se odnosi na produkciju očigledan je dodatni rad na preciznijoj izradi predračuna filma i strategije finansiranja.
Kompletan tekst rešenja pročitajte ovde.
Đ. B.