U Bašti Gradskog kulturnog centra Užice, u ponedeljak, 26. avgusta, svečano je zatvoren treći Interakcija: Festival kratkog dokumentarnog filma i dodeljene su nagrade – Nagrada za najbolji film festivala, Nagrada žirija mladih i Nagrada publike. U okviru programa zatvaranja Festivala, prikazani su dokumentarni filmovi nastali u okviru 19. izdanja Interakcija: studentskog filmskog kampa.

Tokom trajanja festivala, u takmičarskom programu prikazano je 15 kratkih dokumentaraca pažljivo biranih od strane umetničkog direktora Festivala – reditelja Dejana Petrović i programskog savetnika Endrua Mohsena, egipatskog filmskog kritičara i programera brojnih festivala.

Nagrada za najbolji film, po odluci stručnog žirija koji su ove godine činili Kris Filipone, Doris Bauer i Nadica Denić, dodeljena je filmu „1001 noć” Ree Rajčić. Žiri je u obrazloženju naveo da je ovo svežavajući film koji odaje poštovanje melodramama koje obično zauzimaju većinu našeg svakodnevnog iskustva.

Film „Aheron” Manuela Munjoza Rivasa osvojio je Posebno priznanje žirija kao „zadivljujući atmosferski film koji sa velikim umećem i bogatim detaljima stvara liminalni prostor i prelazno putovanje.”

Ovom prilikom uručena je Nagrada žirija mladih, koji čine učesnici programa Interakcija Teen Doc Radionice. Nagrada je otišla u ruke reditelja Aleka Grina i Finbar Votsona za njihovo ostvarenje „Šolje za čaj”. Film „Šolje za čaj” osvojio je i ovogodišnju Nagradu publike.

Učesnici 19. Kampa Interakcija su proteklih dana (od 10. avgusta), u Užicu, Čačku i Požegi snimali kratke dokumentarce uz mentorstvo izraelskog reditelja Efima Graboja. Tri kratka dokumentarna filma snimljena u ova tri grada zapadne Srbije su prikazana i beogradskoj publici u utorak, 27. avgusta, u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

„Interakciju 2024“ realizuje Nezavisni filmski centar Filmart, u okviru programa Užice – prestonica kulture Srbije 2024. godine u saradnji sa Gradskim kulturnim centrom Užice, a uz podršku Ministarstva kulture Srbije, Filmskog centra Srbije, Ministarstva turizma i omladine, Grada Užice, Grada Čačka, Opštine Požega, Ambasade SAD u Beogradu, podršku Vlade Švajcarske u okviru projekta Kultura za demokratiju koji sporovodi Hartefakt fond, Višegrad fonda, CEI – Centralno-evropske inicijative, British Council-a (kroz program CC4WBs), Fondacije Hajnrih Bel u Beogradu, Media Deska – Kreativna Evropa Srbija, Austrijskog kulturnog foruma, kompanija Cinnamon Films i Textil Užice, Poslovnog kluba Zapadne Srbije i drugih partnera.

Foto: Antonio Pozojević