Književnost kao i kinemetografija našeg podneblja, gde se misli na ex-yu prostor i Balkan u širem smislu ima zajedničke imenitelje kao što su tranzicija, socijalna kriza, post ratno okruženje, kriminal … Imaćemo priliku da razgovaramo o poslednjih 20 godina umetničkog stvaralaštva na ovim prostorima. Mnogi filmovi nastali su kao koprodukcije, gde su i kreativni timovi okupljali umetnike iz različitih država, gradova, različite veroispovesti ili političkog opredeljenja. Važno nam je da istaknemo koji su autori na pravi način progovorili o našim mentalitetima, istorijskim razlikama ali i zajedničkim osobinama kroz film i književnost.

Gosti na tribini u okviru ciklusa „Roman na filmu“ 1. novembra od 20 časova  u Ustanovi kulture „Parobrod“ u Beogradu (u Kapetan Mišinoj 6a) biće pisac i novinar Muharem Bazdulj i pisac Nenad Teofilović. Autorka i moderatorka tribine je mr Vesna Vukajlović.

Bazdulj je i sam nagrađivan autor. Rođen je u Travniku, kroz studije odlično je upoznao englesku književnost a već dugo piše i živi u Beogradu. Govoriće i o svom iskustvu i saradnji u više republika, ali i o piscima koji su obeležili Jugoslovenski prostor i kasnije ostali važni za različite sredine i dali prostor za različita tumačenja . Misli se na autore kao što su to Andrić, Selimović, Crnjanski…

Kao jedan od najznačajnijih filmova u srpskoj kinematografiji od 2000. godine film Klopka u režiji Srdana Golubovića, a prema romanu Nenada Teofilovića. Zadovoljstvo će biti predstaviti ovo delo iz ugla autora koji je dobio nagradu zadužbine Branko Ćopić, Srpske akademije nauka i umetnosti.

Teofilović je rođen u Čačku a već dugo živi u Beogradu. Pored književnog stvaralastva, bavi se svojom profesijom koja mu je omogućila život u inostranstu i uvide u stranu književnost i realnost. Film i roman Klopka je odličan primer života srednje klase i Beograda u kojem vladaju nova pravila nakon ex yu ratova. Ipak, razlike postoje između ovih dela, a videćemo i koje.

Z. J.