Od 22. do 25. novembra u novoj zgradi Jugoslovenske kinoteke (u Uzun Mirkovoj ulici br.1), održaće se manifestacija Dani slovenačkog filma. Festival organizuje Društvo Slovenaca „Sava“, u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom, Filmskim centrom Srbije, Slovene skom kinotekom i Slovenskim filmskim centrom, a glavni pokrovitelji su Ministarstvo kulture i informisanja RS, Ministarstvo zunanjih dela Republike Slovenije, Ured vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu i Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine RS. Namera organizatora je da najnovija ostvarenja slovenačke kinematografije učine dostupnim domaćoj publici i da kroz razne panele, izložbe i ostale prateće programe festivala omoguće povezivanje srpskih i slovenačkih filmskih stvaralaca. Beogradskoj publici biće predstavljen rad slovenačkih autora kroz izložbe, okrugle stolove i čak petnaest filmskih ostvarenja: četiri dugometražna dokumentarna, pet celovečernjih igranih i šest kratkometražnih filmova.

Igor Stanojević, direktor programa DSF-a.

Igor Stanojević, direktor programa Dana slovenačkog filma, ovim rečima nam je pojasnio kako je tekao odabir filmova za ovu reviju: „Slovenački film danas odlikuje se neverovatnom raznolikošću i naša želja bila je da ovdašnjim gledaocima pružimo presek te kinematografije koji bi to reflektovao. Kao i prošle godine, i ove ćemo imati čast da predstavimo širok raspon žanrova i autorskih pristupa, kroz program koji će uključivati kako dugometražne igrane, tako i kratkometražne i dokumentarne filmove.“

Režiser Žiga Virc.
Žiga Virc je režirao hvaljeni Hjuston, imamo problem.

Konstante i dominante u slovenačkom filmu danas, po Stanojeviću, su sledeće: „Slovenija već ima nekolicinu autora svetskog pedigrea prisutnih u ovogodišnjem programu poput Damjana Kozolea i Žige Virca, ali pored toga otvara prostor mladim autorima da snime svoje prve filmove, što je vidljivo po brojnim debitantskim filmovima koje će publika takođe imati priliku da pogleda. Impresivno je to što je već i u domenu kratkog filma vidljiva namera da se snimi ozbiljan bioskopski film bez otklona prema tome da li je niskobudžetni ili studentski.“

Damjan Kozole, režiser.
Damjan Kozole, reditelj Slovenke.

Što se konkretnog programa ovogodišnjih Dana slovenačkog filma tiče, prvog dana festivala će publika imati prilike da pogleda dva remek-dela slovenačke kinematografije – igrani film Dolina mira Franca Štiglica, koji je prikazan i na ovogodišnjem Kanskom festivalu, kao i film Matjaža Klopčiča Sedmina, koji govori o italijanskoj okupaciji Ljubljane tokom Drugog svetskog rata. Zahvaljujući Slovenačkom filmskom centru kopije oba su filma restaurirane i predstavljene u novom i digitalizovanom izdanju u Slovenačkoj Kinoteci. Glavne uloge u  Sedmini poverene su Radetu Šerbedžiji, Mileni Dravić i Snežani Nikšić.

Film sedmina iz 1969. godine.
Film Sedmina iz 1969. godine.

U okviru festivala će premijerno biti prikazan i dokumentarac nemačkog reditelja i muzičara Petera Braca Plavi somot: Ponovni susret (Blue Velvet Revisited),  koji će beogradsku publiku uvesti u svet legendarnog Dejvida Linča, sa kojim je Brac sarađivao i dokumentovao dešavanja na snimanju filma Plavi somot. Bracovo dokumentarno ostvaranje verno prikazuje retke trenutke sa snimanja originalnog dela Super 8 kamerom, gde Linč govori o svojoj viziji, ideji o nameni filmske kamere u budućnosti.

Plavi somot: Ponovni susret u režiji Petera Braca.
Plavi somot: Ponovni susret u režiji Petera Braca.

Pored bogatog filmskog sadržaja će biti održani i stručni Okrugli stolovi, posvećeni aktuelnim društvenim fenomenima, čiji su povod filmovi koji će biti prikazani na ovoj manifestaciji. U diskusijama će učestvovati autori i gosti DSF-a, kritičari, filmski eksperti i druge ličnosti iz kulturnog i javnog života.

Iz filma Put u Raj.
Iz filma Put u Raj.

Kako je jedan od ciljeva ove manifestacije zbližavanje filmskih umetnika iz Slovenije i Srbije, za kraj smo Igora Stanojevića, direktora programa Dana slovenačkog filma, zamolili  i  da nam ukaže na tačke dodire  slovenačke i srpske kinematografiju, i na tu temu on nam je rekao sledeće: „Pored geografskih i kulturoloških bliskosti, primetna je i sve veća praktična saradnja između naše dve kinematografije, što ohrabruje. Svakako delimo srodne zabrinutosti i teme, a što je i logično imajući u vidu da nam debla sežu do istih korena i donekle srodnu estetiku. I, kao i u slučaju nekih novih sila u srpskoj kinematografiji spremnih da razbiju kod dominantnog mejnstrima, i u Sloveniji zahvaljujući manjem stepenu stilske zacementiranosti ostaje više prostora za traženje i samim time i – nalaženje.“

Blaz Završnik, režiser.
Reditelja Blaža Završnika znamo po filmu Julija i alfa Romeo koji je prikazan na FEST-u 2015.

Gosti festivala su: Blaž Završnik, Peter Brac, Boris Petković, Dušan Moravec, Bojan Labovič i  drugi eminentni filmski umetnici i eksperti. Zbog velikog interesovanja domaće publike će, po prvi put u okviru festivala, odabrana dela slovenačke kinematografije biće prikazana i u drugim gradovima u Srbiji – Novom Sadu (Kulturni centar Novog Sada), Nišu (Kulturni centar Niša) i Pančevu (Dom omladine), gde će ljubitelji filma imati prilike da pogledaju najnovija ostvarenja slovenačke filmske scene i da se upoznaju sa autorima tih dela.

dsf_logo

Detaljnjie o program Dana slovenačkog filma ovde: www.danislovenackogfilma.org

Dolina Miru, slovenski celovecerni film
Dolina mira, slovenački celovečernji film iz 1956. godine.

 Zoran Janković