Danas, 9. novembra 2016. godine, u Solunu, održana je 27. Generalna skupština SEE Cinema Networka. Na konkursu za razvoj projekta za dugometražni film učestvovalo je jedanaest projekata iz šest evropskih zemalja. Pomoć je dobilo sedam projekata, a među njima i srpski predstavnik – Senoviti Mediteran.

Projekat Senoviti Meditaran scenaristkinje Monje Jović i reditelja Ivana Jovića je u septembru ove godine podržan i od strane Filmskog centra Srbiјe u kategoriјi Sufinansiranje razvoja projekata domaćeg dugometražnog filma, a uz obrazloženje: „Senoviti Mediteran projekat je reditelja i autorske ekipe koja je svoj prvi film snimila uz minimalnu pomoć društvene zajednice, pokazavši tako i da film nužno nije tako skupa igračka, ali i da entuzijazam i jasna umetnička vizija ponekad čine čuda. Senoviti Mediteran ima upravo to što je imao i prvi Jovićev rad: savršeno jasnu umetničku viziju, te atmosferu, duh, slike budućeg filma. Ima i priču koja je zaokružena, sasvim filmska. Stoga verujemo u razvoj ovog projekta na njegovom putu do filma.“

Izviđanje lokacija sa film Senoviti Mediteran.
Izviđanje lokacija sa film Senoviti Mediteran.

Na 27. Generalnoj skupštini SEE Cinema Networka, sedam projekata je dobilo podršku, od čega je pet dobilo maksimalni broj poena, dok su dva imala jednak broj poena.

Odabrani projekti:

  • Otvorena vrata (Open Door) Florenca Papasa (Albanija-Makednija-Italija-Grčka)
  • Svinja (Pig) Dragomira Šoleva (Bugarska-Rumunija)
  • Res Publika Andija Papadimitrioua (Kipar-Grčka)
  • Njen posao (Her Job) Nikosa Čaralabopoulosa (Grčka-Srbija-Hrvatska-Francuska)
  • U čudnoj poteri za Laurom Durand/Vrtoglavica (In the Strange Pursuit of Laura Durand/Vertigo) Dimitrisa Bavelasa (Grčka-Srbija-Hrvatska)
  • Strah i ljubav (Fear and Love) Meta Jovanovskog i Branka Baletića (Makedonija-Crna Gora-Srbija)
  • Senoviti Mediteran (Shadows of the Mediterranian) Ivana Jovića (Srbija-Grčka)

Đ. Bajić