Filmski režiser Goran Paskaljević predstavio je monografiju na engleskom jeziku koja govori o njegovom filmskom opusu, a koja će biti promovisana 16. jula u Britanskom filmskom institutu u Londonu.
Reditelj Goran Paskaljević predstavio je u Niškom kulturnom centru monografiju na engleskom jeziku koja govori o njegovom filmskom opusu, a koja će biti promovisana 16. jula u Britanskom filmskom institutu u Londonu, tokom retrospektive njegovih filmova.
askaljević je u Niškom kulturnom centru rekao da se retrospektiva njegovih filmova održava u Londonu do 31. jula, kao i da će prilikom predstavljanja monografije biti organizovan i skup na kome će publika imati prilike da razgovara sa njim, a Bi-Bi-Si će snimiti intervju.
Prema njegovim rečima, promocija monografije je organizovana prvo u Nišu jer je želeo da se uz Njujork, Solun, London i Beograd, pominje i ime Niša, u kome je proveo 15 divnih godina svog života.
Monografija The cinema of Goran Paskaljević sadrži pregled Paskaljevićevih filmova, tekstove nekih od najuglednih savremenih filmskih teoretičara i kritičara u svetu, osvrte na njegove nagrade, prikaze, saopšteno je iz Niškog kulturnog centra.
Urednici monografije su Predrag Marković i Ivan Radosavljević, a Goran Paskaljević je u njoj, između ostalog, okarakterisan kao balkanski humanista, čovek koji svojim delom preispituje ono što čini život običnih ljudi, ukazano je na njegov autentičan rediteljski rukopis i velike umetničke domete.
Paskaljević je istakao da njegov sledeći projekat nosi radni naslov „Lovac u mračnoj šumi“, i da je radnja smeštena u banatsku ravnicu 1941. godine, a po scenariju koji je radio sa Filipom Davidom.
Retrospektiva filmova Gorana Paskaljevića u Londonu počela je 1. jula, a do 31. jula će biti prikazano 15 dugometražnih igranih filmova i 15 dokumentarnih filmova tog reditelja.
Britanski filmski institut je jedna od najprestižnijih institucija u svetu kada je u filmu reč, a Paskaljević je, povodom retrospektive, rekao da mu je to značajno ne samo kao svojevrsno priznanje njegovom rediteljskom radu već i kao promocija srpske kulture.