Novi film Milice Li Filipovski imaće svetsku premijeru na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu (TIFF) u septembru ove godine, a u okviru programa „Kratki rezovi“ („Short Cuts“) u kome se prikazuju i takmiče najbolji kratki filmovi iz čitavog sveta. Li Filipovski je domaćoj i stranoj publici poznata po svom kratkom srpsko-kanadskom ostavarenju „Flafi“ iz 2016. godine koje je takođe imao svetsku premijeru u Torontu, u istom programu u koji je uvršten i novi film „Nula“, i nakon toga započeo veoma uspešan festivalski život. „Flafi“ je, podsećamo, prikazan na prestižnom Filmskom festivalu u Teljurajdu (Telluride Film Festival) i na drugim festivalima širom sveta, da bi 2018. bio ovenčan „Kanadskom filmskom nagradom“ („Canadian Screen Award“) u kategoriji najboljeg kratkog igranog filma.
Scenario za petnaestominutni film „Nula“ napisala je sama rediteljka, a producirao ga je Miloš R. Kuvekalović (produkcijska kuća Art Film). Direktor fotografije je Aleksandar Karaulić, a montažerka Nevena Bakić. Dizajner zvuka je Nikola Medić. Glavne uloge u „Nuli“ tumače Hana Selimović i Neven Bujić. Sinopsis otkriva sledeće: „Par kreće na izlet u planine. Tokom duge vožnje počinje razgovor na teške teme – ona ima osećaj da je on sve udaljeniji i želi da priča o tome. On, za razliku od nje, ne oseća potrebu za razgovorom. Dok ona sve više insistira na tome da moraju da pričaju, on prati kilometražu koja su kola prešla od početka puta. Dok se sve više udaljavaju jedno drugog, a unutar klaustrofobične unutrašnjosti automobila, njih dvoje bivaju prisliljeni da se suoče sa svojom nesposobnošću za izravnu komunikaciju.“
„Film Nula je proistekao iz čistog entuzijazma i ljubavi prema filmu jedne hrabre i odlučne filmske ekipe koja je pronašla zajednički polet uprkos svim preprekama koje su bile pred nama“, objašnjava rediteljka u svojoj izjavi za portal Filmskog centra Srbije. „Snimali smo ga u periodu kada nam je fizička bliskost bila uskraćena, a tanimljivo je da nas je spojio i okupio film koji se bavi tematikom odsustva bliskosti i pokušaja uspostavljanja iste. Tema bliskosti me je oduvek zanimala. Što bih više razgovarala sa ljudima oko sebe, shvatala sam da postoji jedno univerzalno nerazumevanje u parnerskim odnosima, kao i pitanje – ako se malo bolje objasnim, hoćeš li me onda više voleti? Ili je bolje da ćutimo?“
O svojoj ulozi i radu na filmu, glumica Hana Selimović je rekla: „Li Filipovski je jedan od najbistrijih i najtalentovanijih reditelja sa kojima sam radila. Ovaj film je nastao kao autentičan poriv da se objasni apsurd diskomunikacije u odnosima koje smatramo najbliskijim, i taj lični poriv autorke se na neki način magično preselio na celu ekipu, postao je zajednička misija. Zato je rad sa njom dragocen. Svi saradnici su neodvojiv i važan element ovog filma, a moram spomenuti i svog divnog kolegu Nevena Bujića, sa kojim se dugo i dobro poznajem, a ovo je prvi put da sarađujemo na ovaj način. Volim ovaj film, i sve ljude koji su ga stvarali, i zaista mislim da smo, ako to nije neskromno reći, zaslužili ovaj uspeh.“
Milica Li Filipovski kaže da je kroz odnos likova koje tumače Hana Selimović i Neven Bujić želela da prikaže jedan moderni arhetipski model (dis)funkcionisanja u vezi. „Pokušala sam da ilustrujem taj naizgled beskrajni kovitlac u koji jedan par može da upadne u svojim pokušajama da iuspostave, održe ili stvore bliskost. Premijera na TIFF-u je za mene neverovatna čast, posebno kao reditelja koji po drugi put dobija šansu da prikaže svoj film na ovom festivalu. Veoma se radujem što će kanadska publika imati šansu da vidi rad ove požrtvovane i istrajne filmske ekipe ljudi koji su na kraju našli bliskost jedni među drugima. To je, uostalom, i poenta stvaranja filma.“
Međunarodni filmski festival u Torontu se ove godine održava po 46. put, i to od 7. do 18. septembra, a u najvećem gradu u Kanadi će biti upriličene svetske premijere filmova „Belfast“ Kenata Brane, „Oči Tami Fej“ Majkla Šouoltera, „Bal ludih žena“ Melani Loren, „Preživeli“ Barija Levinsona… U program „Kratki rezovi“ je, pored „Nule“ Milice Li Filipovski, uvršteno još 37 ostvarenja iz čitavog sveta, a uz slogan – „Svet. U kratkoj formi“.
Đorđe Bajić