Treći festival muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam biće održan od 6. do 10. juna u Domu kulture Studentski grad na Novom Beogradu. Jedini festival muzičkog dokumentarnog filma u Srbiji, čiji je ovogodišnji slogan Eklektika je naš stil, ponudiće veoma zanimljive dokumentarce, kako u takmičarskim selekcijama, tako i u revijalnom delu programa. Publika će ove godine imati priliku da vidi preko deset filmova koji će na festivalu imati srpsku, festivalsku, ali i regionalnu i svetsku premijeru.
Stilska raznovrsnost u dokumentarcima opet je jedna od glavnih karakteristika festivala. Od priča o panku, beogradskoj rokabili sceni, pop zvezdama, velikim hitovima i njihovim stvaraocima (o kojima se često ne zna mnogo zato što obično nisu i izvođači tih pesama), pa sve do filmova u kojima vidimo veterane kulturološke scene u potpuno drugačijem svetlu – Kornelija Kovača, Pecu Popovića, ili one sa druge strane, iz andergraund sveta, odakle dolazi Miomir Grujić Fleka…
Na trećem Dok’n’Ritmu premijerno će biti prikazan film „Ti možeš“ priča o Petru Lovšinu, osnivaču i frontmenu sastava Pankrti, kao i film „Pope, vrati se“ o Momčilu Popadiću, čuvenom novinaru, autoru velikog broja eks-Yu pop-rok hitova, kao što su Da mi je biti morski pas, Oprosti mi, pape, Skitnica, Košulja plava…
Festivalsku premijeru imaće i film Charlatan Magnifique koji prikazuje intimni svet velike muzičke zvezde ovih prostora, Roberta Pešuta Magnifica, a pod sjajnim naslovom Pobednici su dosadni, publika će prvi put imati priliku da pogleda film o životu Žikice Simića, koji je godinama istovremeno bio pregalac rok kulture i zatvorski psiholog, autor legendarnih emisija Tajanstveni voz i Dole na uglu. Premijeru će imati i film o životu Mladena Vojičića Tife koji, pored prefiksa sjajnog pevača, slovi za jednu od najkontroverznijih ličnosti muzičke scene ovih prostora. Iz Španije na Dok’n’Ritam stiže priča o Hairu Zavali, članu indi-rok benda Calexico, i njegovom putovanju od Dakara do Cazamanče o čemu govori film Palome Zapate Casamance la banda sonora de un viaje.
U sekciji Work in Progress biće predstavljeni zanimljivi dokumentarci u nastanku – film o Lazi Ristovskom, diskografskoj kući Diskos, a na festivalu će se predstaviti i projekat Rok kamp za devojčice. Interesantne knjige su i ovog puta na programu Notabuk: Tvornica glazbe – priče iz Dubrave Siniše Škarice, Antikvarnica snova Želimira Altaraca Čička, Ključ bubnja Tama Amile Sulejmanović, Idoli i poslednji dan, i druge.
U muzičkom delu programa nastupiće muzičari mlađe generacije, koji već imaju svoju armiju pratilaca – sastav Moussaka, kao i u regionu već poznata – Sana Garić San Ći sa svojim bendom. Egzotika u načinu sviranja, koja je takođe odlika festivala, ove godine će se ogledati u nastupu indijskog umetnika Pandit Sugato Baduri, koji je jedan od najtraženijih mandolinista u Indiji.
U revijalnom delu, ove godine sa posvetom divama na sceni, gledaćemo filmove o Mariji Kalas, Grejs Džons, Vitni Hjuston, a festival će zatvoriti film o značajnoj kulturološkoj koordinati grada Beograda – Domu sindikata, koji odnedavno ima novo ruho i novi naziv. Film Svedok jednog vremena, pored zvaničnih dokumenata, zauvek će sačuvati atmosferu ove dvorane, kroz emotivne priče umetnika koji su se u dugom vremenskom nizu pojavljivali na njenoj sceni.
Biće dodeljene tri nagrade: Nagrada za najbolji film u nacionalnoj selekciji, Nagrada za najbolji film u međunarodnoj konkurenciji i Nagrada publike. Žiri festivala čine Morana Komljenović, rediteljka iz Rijeke, Maja Cvetković, E-PLAY i Dejan Dabić, filmski kritičar, urednik filmskog programa Kulturnog centra Niš, selektor festivala Filmski susreti u Nišu.
Festival Dok’n’Ritam organizuje Dom kulture Studentski grad, kao i prethodnih godina, a podršku festivalu dali su Banka Societe Generale Srbija (nagrada publike) i Opština Novi Beograd. Ulaz na celokupan program festivala je slobodan.
DOK’n’RITAM // DKSG
6-10. jun
Amfiteatar – Mala sala – Klub Magistrala
EKLEKTIKA JE NAŠ STIL
Na programu III Festivala muzičkog dokumentarnog filma DOK’n’RITAM gledaćemo veoma zanimljive dokumentarce u takmičarskom i revijalnom delu programa. Očekuju nas premijere filmova o Petru Lovšinu, simbolu pank izraza na ovim prostorima, osnivaču sastava Pankrti, priča o Momčilu Popadiću, čuvenom novinaru koji je prerano napustio ovaj svet (imao je samo 43 godine) a iza sebe je, u ulozi tekstopisca, ostavio impozantan broj ex-Yu pop-rok hitova: Da mi je biti morski pas, Oprosti mi, pape, Skitnica, Košulja plava… Film Charlatan Magnifique provešće nas kroz intimni svet velike muzičke zvezde ovih prostora, Roberta Pešuta Magnifica, a pod sjajnim naslovom Pobednici su dosadni, publika će prvi put imati priliku da pogleda film o životu Žikice Simića, koji je godinama istovremeno bio pregalac rok kulture i zatvorski psiholog, autor legendarnih emisija Tajanstveni voz i Tamo dole na uglu. Premijerno gledamo i film o životu Mladena Vojičića Tife koji, pored prefiksa sjajnog pevača, slovi i za jednu od najkontroverznijih ličnosti muzičke scene ovih prostora.
Stilska raznovrsnost, sa jedne strane, i posveta ženskim autorima, sa druge strane, glavne su karakteristike ovogodišnjeg D’n’R.
U sekciji Work in Progress biće predstavljeni zanimljivi dokumentarci u nastanku – film o Lazi Ristovskom i diskografskoj kući Diskos.
Interesantne knjige su i ovog puta na programu Notabuk: Tvornica glazbe – priče iz Dubrave Siniše Škarice, Antikvarnica snova Želimira Altaraca Čička, Ključ bubnja Tama Amile Sulejmanović i druge.
U muzičkom delu programa nastupiće muzičari mlađe generacije, koji već imaju svoju armiju pratilaca u Beogradu – sastav Moussaka, kao i u regionu već poznata – Sana Garić San Ći sa svojim bendom.
I ove godine biće dodeljene tri nagrade: Nagrada za najbolji film u nacionalnoj selekciji, Nagrada za najbolji film u međunarodnoj konkurenciji (stručni žiri dodeliće ove nagrade) i Nagrada publike. U revijalnom delu, sa posvetom damama na sceni, gledaćemo filmove o Mariji Kalas, Grejs Džons, Vitni Hjuston, a festival će zatvoriti film o značajnoj kulturološkoj koordinati grada Beograda – Domu sindikata, koji odnedavno ima novo ruho i novi naziv. Film Svedok jednog vremena, pored zvaničnih dokumenata, zauvek će sačuvati atmosferu ove dvorane, kroz emotivne priče umetnika koji su se u dugom vremenskom nizu pojavljivali na njenoj sceni.
ŽIRI FESTIVALA:
Morana Komljenović, rediteljka iz Rijeke
Maja Cvetković, E-PLAY
Dejan Dabić, filmski kritičar, urednik filmskog programa Kulturnog centra Niš, selektor festivala Filmski susreti u Nišu
PROGRAM
SREDA, 6. JUN
Klub Magistrala, 18.00
WORK IN PROGRESS – DOKUMENTARCI U NASTAJANJU
SRCE KUCA DVA DVA
Režija: Ivan Mandić
Film o diskografskoj kući Diskos, njenim pevačima iz zlatnog doba popularnosti folk muzike i današnjim naporima nekadašnjih zvezda da održe svoje karijere.
Gosti: Ivan Mandić, reditelj i producent, Milan Milosavljević, koproducent
Mala sala, 19.00
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
NEDOVRŠENA SIMFONIJA
Režija: Olivera Miloš Todorović, Srbija, 2018, 52’
Osamdeset talentovanih mladih muzičara iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine udružili su svoj talenat i posvećenost muzici. Osim što ih spaja muzika, obogaćuje ih iskustvo koje stiču međusobnim posetama i druženjem. Borave jedni kod drugih i spontano saznaju o međusobnim sličnostima i razlikama, ličnim, porodičnim i nacionalnim, sa željom da se upoznaju sa zemljama u kojima mnogi od njih nikada nisu bili…
Amfiteatar, 20.30
SVEČANO OTVARANJE FESTIVALA DOK’n’RITAM
Amfiteatar, 21.00
KONCERT
MOUSSAKA
Moussaka je pikantna mešavina kalifornijskog surf-rock zvuka i jugoslovenskih pop-folk hitova s kraja prošlog veka. Ubrzo nakon objavlјivanja prvog digitalnog izdanja 2014. godine, došlo je do velikog interesovanja lјubitelјa surf muzike u Evropi i Americi. Prvobitno nastala kao side projekat dvojice beogradskih muzičara, Moussaka je ubrzo prerasla u punokrvni bend koji se upravo sprema da se energičnim živim nastupima predstavi u zemlјi, regionu i inostranstvu. Do sada su objavili 3 EP izdanja.
Amfiteatar, 22.00
REVIJALNI PROGRAM
MARIA BY CALAS (regionalna premijera)
Režija: Tom Vulf, Francuska, 2017, 113’
U celovečernjem dokumentarcu Tom Vulf se bavi onim aspektima života velike operske dive Marije Kalas koje bi ona sama odobrila za prikazivanje. Iako su do sada napisane mnoge biografije koje opisuju njen buran privatni život, reditelj se uglavnom fokusira na priču koja je potkrepljena brojnim intervjuima, fotografijama i pismima, sa blagoslovom batlera i služavke, dvoje ljudi koje je Kalasova smatrala porodicom. Oni su bili svedoci brojnih nepravdi učinjenih pogrešnim tumačenjima koja su protagonistkinju ovog filma u poslednih 40 godina predstavljala u vidu karikature, medijski eksploatišući navodne skandale i detalje iz intimnog života. U filmu pored Marije Kalas učestvuju i Aristotel Onazis, Lukino Viskonti, Pjer Paolo Pazolini, Vitorio de Sika, Omar Šarif.
ČETVRTAK, 7. JUN
Mala sala, 16.00
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
VICE PREDSTAVLJA: TURBOTRONIC
Režija: Stevan Spasić, Srbija, 2017, 49’
Turbotronik predstavlja autore sa srpske scene koji kombinuju novokomponovani folk, turbo-folk i pop-folk sa alternativnim muzičkim formama. Potraga za autentičnim u sopstvenoj tradiciji vodila ih je do pojava prezrenih od strane kulturnog establišmenta i populacije okrenute Zapadu, ali obožavanih među običnim svetom.
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
FLEKA – GLAS ANDERGRAUNDA (festivalska premijera)
Režija: Darko Pavlović, Srbija, 2018, 70’
Film je završni deo prošlogodišnjeg projekta Zvuk Znak Zrak, posvećenog radu i delovanju kultne ličnosti osamdesetih godina prošlog veka, Šapčaninu i Beograđaninu Miomiru Grujiću Fleki. Film govori o tome koliki je bio njegov uticaj na umetničku scenu, ali i koliko je njegovo delovanje, kao i sam način života, za mnoge inspiracija i dan-danas.
Mala sala, 19.00
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
HIPI DOLINA
Režija: Boban Rajković, Srbija, 2017, 75’
Generacijska priča o mladosti, ulici koja je bila tačka susreta, ali i mesto gde su se učile važne životne lekcije. Film sadrži sekvence snimljene na nišavskom keju, u nekadašnjoj Hipi dolini, Tvrđavi i Narodnom pozorištu, a o svojoj mladosti, odrastanju i druženju u kultnoj niškoj gradskoj ulici govore nekadašnji disk-džokeji – Bane Miljković i Miki Lazić, Nenad Cvetković, Dule Opović, Dragan Aranđelović Ara, Vladan Vanja Stanojević i drugi.
Klub Magistrala, 19.00
NOTABUK – PREDSTAVLJANJE KNJIGA O MUZICI
IDOLI I POSLEDNJI DAN, Ana Marija Grbić
Ana Marija Grbić je priredila knjigu o četvorogodišnjoj karijeri sastava Idoli. Ona je razgovarala sa članovima grupe, dok su izjave Vlade Divljana uzete iz njegovih intervjua datih drugim medijima. Karijera i značaj grupe prikazani su kroz tematske celine, hronološki poređane, a pored članova benda tu su i izjave ljudi koji su pratili rad Idola profesionalno, kroz različite faze njihovog delovanja.
Gosti: Ana Marija Grbić, Petar Janjatović, Branko Isaković
Razgovor vodi Dejana Vukadinović
Mala sala, 21.00
MEĐUNARODNI TAKMIČARSKI PROGRAM
CHARLATAN MAGNIFIQUE (festivalska premijera)
Režija: Maja Pavlin, Slovenija, 2016, 40’
Zabavna mešavina sjajne muzike, komedije situacije i komentara ključnih aktera u Manjifikovom životu. Rediteljka Maja Pavlin nas vodi kroz Manjifikovu bogatu, raznovrsnu i uspešnu karijeru – od kraja 80-ih, kada je započeo svoju muzičku karijeru sa bendom U’REDU, kroz solo karijeru u periodu kada su nastali mnogi hitovi, sve do potpisivanja ugovora sa multinacionalnom kompanijom Soni, posle postizanja svetskog uspeha sa Hir Aj Kam Hir Aj Go, kao i muzike za filmove Montevideo, Bog te video i serijala Senke nad Balkanom.
Amfiteatar, 22.00
REVIJALNI PROGRAM
VITNI HJUSTON: BITI SVOJA
Režija: Nik Brumfild, VB, 2018, 105’
Još kao tinejdžerka, Vitni Elizabet Hjuston pevala je prateće vokale za Čaku Kan, Lu Rolsa i Džermejna Džeksona. Godine 1983. Vitni je potpisala ekskluzivni ugovor za snimanje sa diskografskom kućom Arista Records Klajva Dejvisa. Međutim, njen uspeh je došao po cenu korišćenja droge, ljubavnih afera i skandala.
PETAK, 8. JUN
Mala sala, 16.00
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
ZAROBLJENO VREME
Režija: Milan Nikodijević, Srbija, 2018, 104’
Priča o jednom čoveku, jednoj zemlji i jednom vremenu. Petar Peca Popović je jedan od najautoritativnijih i napopularnijih poznavalaca rokenrola u nekadašnjoj velikoj Jugoslaviji. Bez pretenzije da ispričamo konačne istine o rokenrolu, putujemo sa Popovićem diljem emotivnog zavičaja, bivše SFRJ, u potrazi za izgubljenim vremenom, pokušavajući da odgovorimo na pitanje: da li je raspadom Jugoslavije rokenrol izgubio značaj koji je nekada imao?
Mala sala, 18.00
MEĐUNARODNI TAKMIČARSKI PROGRAM
TI LAHKO (TI MOŽEŠ) (regionalna premijera)
Režija: Jani Sever, Slovenija, 2018, 80’
Film govori o Peri Lovšinu, prvoj pank zvezdi bivše Istočne Evrope. O njegovom stvaranju muzičke istorije, kroz muziku i, naravno, kroz tekstove. Od buntovnog anarhizma sedamdesetih godina prošlog veka, nezavisnosti i demonstracija na Kongresnom trgu u Ljubljani, do Evropskog prvenstva u fudbalu 2000. godine u Amsterdamu…
20.00
MEĐUNARODNI TAKMIČARSKI PROGRAM
CASAMANCE LA BANDA SONORA DE UN VIAJE (srpska premijera)
Režija: Paloma Zapata, Španija, 2016, 90’
Hairo Zavala (poznat i kao Depedro), član indi-rok benda Calexico, poziva Angel Karmona (Carmon) da učestvuje u seriji radio-intervjua. Na ovom putovanju od Dakara do Cazamanče, svedoči povratku na scenu grupe afromandinga, osuđenog na zaborav pre 30 godina. Tamo upoznaje afričke muzičke žanrove koji su preneti u Ameriku, da bi se kasnije vratili kući, kao što su soul, rok, rumba…
Klub Magistrala, 19.00
NOTABUK – PREDSTAVLJANJE KNJIGA O MUZICI
TVORNICA GLAZBE – PRIČE IZ DUBRAVE, Siniša Škarica
Antologijska knjiga Tvornica glazbe – Priče iz Dubrave svedoči o stvaranju najbogatije muzičke arhive na ovim prostorima. Knjigu je napisao Siniša Škarica, dugogodišnji urednik u Jugotonu i Croatia Records-u, čije su višedecenijske beleške i eseji ovekovečeni i predstavljaju svojevrsnu čitanku o rođenju Jugotona, od 1947. pa sve do pune zrelosti 1969. godine. Biografija, svojevrsna čitanka ex-Yu diskografije, približava nam, uz brojne slike pevača i grupa, kultna izdanja ploča i singlica, prvih festivala, začetka roka na ovim prostorima.
Gosti: Siniša Škarica, Aleksandar Žikić, Nele Nešković
Razgovor vodi Mićun Ristić
Amfiteatar, 21.00
KONCERT
AJURVEDSKA INDIJSKA MUZIKA
SUGATO BADURI, indijska mandolina
OM PRAKAŠ, tabla
Pandit Sugato Baduri, jedan od najtraženijih mandolinista u Indiji danas, započeo je svoju muzičku karijeru u ranoj mladosti. Još kao đak uči vokalnu muziku od ujaka i nastupa kao instrumentalni solista. Tokom studentskih dana ozbilјnije se bavi instrumentalnom muzikom, sa osnovnim znanjima o zapadnom instrumentu – mandolini. Kad je diplomirao, posvetio se hindustanskoj klasičnoj muzici.
Amfiteatar, 22.00
REVIJALNI PROGRAM
DAN OSLOBOĐENJA
Režija: Morten Travik, Norveška, 2016, 100’
Povodom 70-godišnjice oslobođenja Severne Koreje od japanske kolonijalne vlasti, reditelj filma Travik posreduje, ugovara i organizuje prvi koncert jedne rok grupe sa Zapada u Pjongjangu, glavnom gradu jedne od najzatvorenijih zemalja na svetu. Članove kultne slovenačke grupe Lajbah, kojoj je pripala čast da uveliča jedan od najvažnijih datuma u istoriji Severne Koreje, u stopu prati filmska ekipa i beleži dragocene trenutke iza kulisa poslednje komunističke diktature.
SUBOTA, 9. JUN
Mala sala, 17.00
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
POBEDNICI SU DOSADNI (svetska premijera)
Režija: Olivera Miletić, Srbija, 2018, 28’
Film o Žikici Simiću, radio-voditelju, autoru kultnih emisija Tajanstveni voz i Dole na uglu. U ovom filmu saznajemo ko je čovek koji upravlja tajanstvenim vozom na koji smo se ukrcavali slušajući njegove emisije. Na putovanju kroz sećanja, stvarnost i unutrašnji svet, društvo će mu praviti njegovi heroji koje će oživeti kroz animaciju.
18.00
DŽEZERSKI PUT IVANA ŠVAGERA (festivalska premijera)
Režija: Milan Belegišanin, Srbija, 2018, 25’
Dokumentarni film o našem poznatom i uticajnom saksofonisti, kompozitoru i pedagogu Ivanu Švageru.
CRNE I BELE DIRKE (festivalska premijera)
Režija: Milan Belegišanin, Srbija, 2018, 42’
Kornelije Kovač je proslavljeni kompozitor, klavijaturista, aranžer, osnivač sastava Korni grupa, član grupe Indexi, sarađivao je sa velikanima eks-Ju i svetske muzičke scene. Ovo je priča o njegovom životu u muzici i muzici u njegovom životu, stilskoj raznovrsnosti – komponovanju za film, TV, pozorište. U Kornelijevom radu sve je ispreplitano crno-belim dirkama, koje daju čitavu paletu tonova, ali se u sviranju podjednako koriste.
Klub Magistrala, 19.00
NOTABUK – PREDSTAVLJANJE KNJIGA O MUZICI
KLJUČ BUBNJA TAMA – MEMOARI EX-YU ROCK PEVAČICE
Amila Sulejmanović je rok pevačica iz Sarajeva, čiji je fantastični vokal zabeležen na pločama sastava Bijelo dugme, Valentino, Bombaj štampa. Knjiga je dobila ime po ključu bubnja Tama njene velike ljubavi, Ipeta Ivandića koji joj je poklonio posle drugog sastanka, kao zalog da će se s turneje Bijelog dugmeta vratiti njoj i samo njoj. Amila i Ipe su polovinom 80-ih formirali sastav Amila i hitom Kakav divan dan se upisali na stranice rok istorije na ovim prostorima. Nakon toga Amila se seli u London gde će sa svojim idolom Jahom Wobbleom snimiti nekoliko pesama i susresti se sa velikim imenima Džordž Majkl (George Michael), Eni Lenoks (Anne Lenox)… Razgovor putem veb-linka sa Amilom Sulejmanović vodi Sandra Rančić.
Klub Magistrala, 19.30
MTS VISION
MTS VISION – Festival kratkog muzičkog filma – predstavljanje vizije Muzičke TV Srbije i nedavno završenog televizijskog festivala, prvog događaja tog profila u Srbiji.
Mala sala, 19.30
MEĐUNARODNI TAKMIČARSKI PROGRAM
MOJ SVET JE NAOPAČKE (srpska premijera)
Režija: Petra Seliškar, Slovenija, Hrvatska, 2018, 74’
Film utemeljen na nastupima vodećih svetskih alternativnih muzičara koji izvode pesme legendarnog slovenskog glumca i pesnika Ježeka. Njihove izvedbe isprepletene su sa arhivskom građom nastalom u razdoblju između 1960-ih i 1980-ih.
21.00
CRNI KASTAVAC (srpska premijera)
Režija: Igor Modrić, Hrvatska 2017, 63′
Džeri Riks (Jerry Ricks) bio je američki bluzer rambler, lutalica koji je doveo bluz u Kastav, grad u neposrednoj blizini Rijeke. Riks je jako zavoleo Kastav, toliko da je odlučio da se doseli. Bio je omiljen među lokalnim stanovništvom i godilo mu je kada su ga u šali nazvali Crni Kastavac. Nedugo nakon što mu je dijagnostikovana teška bolest, on i umire u Kastavu, a iste godine, 2007, biva osnovan memorijalni Kastav Bluz Festival.
Amfiteatar, 22.00
REVIJALNI PROGRAM
GREJS DŽONS: BLOODLIGHT AND BAMI
Režija: Sofi Fajns, SAD, VB, Irska, 2017, 115’
Film predstavlja uzbudljivo putovanje kroz nastupe, javni i privatni život pop ikone Grejs Džons. Režiserka Sofi Fajns (Sophie Fiennes) gradi snažno filmsko iskustvo smenjivanjem muzičkih sekvenci i intimnih privatnih snimaka koji nam otkrivaju lice skriveno iza maske ikone.
NEDELJA, 10. JUN
Mala sala, 17.00
DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM
ROK TERAPIJA REVISITED
Režija: Goran Mijailović, Srbija 2003-18, 43’
Dokumentarni portret nekadašnje beogradske rokabili scene iz ugla njenih protagonista, muzičara, radijskih voditelja i di-džejeva.
Klub magistrala, 17.00
WORK IN PROGRESS – DOKUMENTARCI U NASTAJANJU
IZA HORIZONTA – LAZA RISTOVSKI
Gosti: Sanda Ristovski Grlić i Ivan Grlić, autori filma
Mala sala, 18.00
MEĐUNARODNI TAKMIČARSKI PROGRAM
POPE, VRATI SE (srpska premijera)
Režija: Toni Volarić, Hrvatska, 2018, 53’
Film o Momčilu Popadiću, novinaru, književniku i pesniku uranja u tajnu nastanka tekstova za večne hitove, od Oprosti mi, pape i Skitnice, pa do Košulje plave i Da mi je biti morski pas. Popadić je bio hedonist pisanja, pisao je uvek: na papirićima, stolnjacima i salvetama i tako beležio život i ljude oko sebe. Umro je sa samo 43 godine, a mnogi tek sada spoznaju koliko je talentovan i neponovljiv bio.
19.30
MEĐUNARODNI TAKMIČARSKI PROGRAM
TIFA (srpska premijera)
Režija: Bakir Hadžiomerović, BIH, 2017, 50’
Priča o legendi sarajevskog rokenrola, jednom od najboljih muzičara na prostoru bivše Jugoslavije i najkontroverznijih javnih ličnosti u regionu, koja objašnjava njegovu popularnost, zapravo je kroz vizuru reditelja Bakira Hadžiomerovića priča o jednom gradu i njegovim ljudima. Film svedoči o Tifinom meteorskom uspehu kao pevaču grupe Bijelo dugme, o saradnji sa Divljim jagodama i Vatrenim poljupcem, ali i njegovoj solističkoj karijeri.
Klub Magistrala, 18.30
NOTABUK – PREDSTAVLJANJE KNJIGA O MUZICI
ANTIKVARNICA SNOVA, Želimir Altarac Čičak
Promocija knjige kultnog novinara, radijskog voditelja, pionira DJ-inga, muzičkog promotera Želimira Altaraca Čička. Čičak je jedna od najvažnijih persona sa ovih prostora, direktni učesnik u stvaranju jugoslovenske rok scene i posebno sarajevske pop škole. Ž.A. Čičak je i autor tekstova čuvenih pesama Svijet u kome živim i Negdje na kraju, u zatišju sastava Indexi. Medijski prvoborac u redovima rokenrola, autor mnogobrojnih intervjua sa ovdašnjim i inostranim muzičkim zvezdama, dobitnik mnogih priznanja i nagrada. Ovo je zbirka izuzetnih priča iz prvih 50 godina njegovog života na sceni.
Gost: Želimir Altarac Čičak, autor knjige
Amfiteatar, 20.30
SVEČANA DODELA NAGRADA I ZATVARANJE FESTIVALA
21.00
KONCERT
SANA GARIĆ – SAN ĆI
Sana Garić je mlada beogradska umetnica koja se pored muzike bavi i ilustracijama i sikarstvom. Svirala i pevala u grupi XANAX, a prošle godine objavila je svoj prvi solo album Svet za nas, koji je u regionalnim okvirima već izvojevao kultni status.
Amfiteatar, 22.00
SVEDOK JEDNOG VREMENA
Režija: Igor M. Toholj, Srbija, 2018, 74’
Svedok jednog vremena je dokumentarni film o 60 godina dugoj istoriji Dvorane Doma sindikata, koja je je ujedno i nezaobilazan deo istorije elitne i popularne kulture Beograda i bivše Jugoslavije. Više od 30 učesnika i svedoka mnogobrojnih dešavanja, od kongresa državnog vrha nekadašnje SFRJ, koncerata Luja Armstronga, Ele Ficdžerald i Artura Rubinštajna, do gostovanja najvećih filmskih zvezda i šahovskih velemajstora.
Đ. B.