Kao što smo vas već obavestili, nova režija Stefana Arsenijevića „Strahinja Banović“ (međunarodni naslov „As Far As I Can Walk“) uvrštena je u glavni takmičarski program 55. Međunarodnog festivala u Karlovim Varima. Festival se ove godine održava od 20. do 28. avgusta, a „Strahinja Banović“ će svoju svetsku premijeru imati 23. avgusta.
Povodom premijernog prikazivanja filma u glavnom takmičarskom programu festivala u Karlovim Varima, Stefan Arsenijević je izjavio: „Izuzetno sam uzbuđen i počastvovan što će svetska premijera našeg filma biti na festivalu u Karlovim Varima. Ovaj festival je festival A kategorije i jedan od najznačajnijih festivala u Evropi sa veoma dugom tradicijom. Velika je čast biti među 12 filmova iz celog sveta u glavnom takmičarskom programu. Ponosan sam na sve divne ljude ispred i iza kamere u našem filmu koji su tome doprineli. Radili smo naporno i dugo i drago mi je da je ovom premijerom na neki način taj rad nagrađen. Godinama sam radio na ovom projektu, prvo pišući sa koscenaristima Bojanom Vuletićem i Nikolom Dukrejom, a zatim sa fantastičnom, talentovanom međunarodnom i domaćom ekipom glumaca i saradnika. Veliku zahvalnost dugujemo i migrantima iz izbegličkih kampova koji su sa nama podelili svoja iskustva i neka od njih ponovo proživeli u filmu. Bio je to po mnogo čemu jedan poseban, neuobičajen projekat. Radujem što će konačno i publika moći da ga vidi. Naš film je pre svega jedna ljubavna priča i jedva čekam da čujem reakcije publike, da osetim da li će se emocije preneti i na gledaoce.“
Film „Strahinja Banović“ je moderna adaptacija čuvene istoimene narodne epske pesme, a radnja filma je smeštena u savremeni kontekst izbegličke krize. Glavni junak je mladi migrant iz Afrike koji, u želji da se što bolje uklopi u novu sredinu, uzima srpsko ime Strahinja. Sa svojom ženom Ababuo on živi u izbegličkom kampu u Krnjači, dok novi talas izbeglica iz Sirije, među kojima je i harizmatični Ali, ne unese nemir u njihov život. Režija filma potpisuje Stefan Arsenijević, koji je na scenario radio sa Bojanom Vuletićem i Nikolasom Dukrajem. Direktorka fotografije je Jelena Stanković, a na filmu su radili i montažerka Vanja Kovačević, scenografkinja Zorana Petrov, kompozitor Martinas Bialobžeskis, kostimografkinja Karin Rando de Felis… „Strahinja Banović“ traje 92 minuta. O izazovima snimanje svog novog filma, Arsenijević je rekao: „Imali smo niz posebnih izazova tokom rada na ovom filmu. Počevši od prilagođavanja narodne epske pesme, dakle nečeg srednjevekovnog, u savremeni kontekst i to kontekst migranata u Srbiji. Zatim u pravljenju glumačke podele sa različitih krajeva Evrope. I konačno u radu sa pravim migrantima koji u filmu glume manje uloge i statiraju. Bio je to po svemu jedan veoma netipičan i neobičan rad u domaćem filmu.“
U filmu „Strahinja Banović“ glavne uloge igraju francuski glumac Ibrahim Koma, austrijska glumica Nensi Mensa Ofei i sirijski glumac Maksim Kalil. Značajna uloga pripala je i Nebojši Dugaliću. Zanimljivo je da sve statiste i pojedine manje uloge u filmu tumače pravi migranti iz više izbegličkih kampova u Srbiji. „Kasting je možda bio najdelikatnija odluka koju sam doneo“, objašnjava reditelj. „Trebalo je najpre naći glumca koji će da nosi ceo film, glumca za naslovnu ulogu i tu su stvari krenule da se otvaraju kada sam izabrao francuskog glumca Ibrahima Komu za Strahinju. Ibrahim je zaista vrstan filmski glumac, sugestivan i emotivan. Karijeru je počeo još kao dete glumac. Njegovu ženu Ababuo igra austrijska glumica Nensi Mensa Ofei kojoj je ovo prva glavna uloga na filmu, dok trećeg aktera u ljubavnom trouglu, Alija, igra sirijski glumac Maksim Kalil koji je inače velika zvezda u arapskom svetu. Dakle svo troje glumaca dolaze iz različitih glumačkih škola, sredina, sa drugačijim iskustvom. Ključno je bilo sinhronizovati ih, uklopiti, učiniti da zajedno deluju da su, što se kaže ’iz istog filma’. Engleski nikome od njih nije maternji jezik, ali nije ni likovima koje tumače. Nismo jurili da imamo savršen engleski, tragali smo za pravom emocijom i pravim podtekstom. Ibrahim je pak imao dodatni izazov jer u filmu govori i srpski. Imao je posebnog konsultanta za srpski koji mu je snimao replike, a onda ih je on slušao kako bi ih zapamtio. Ibrahim je i inače veoma posvećen i temeljan glumac. Nekoliko meseci pre snimanja doselio se u Beograd kako bi na miru upoznao našu kulturu, slušao jezik, razgovarao sa migrantima i na taj način izgradio lik.“
Stefan Arsenijević je rođen 1977. u Beogradu. Diplomirao filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde sada predaje na master studijama. Za kratke filmove osvojio preko 30 međunarodnih i domaćih priznanja, uključujući Zlatnog medveda u Berlinu, nagradu Evropske filmske akademije i nominaciju za Oskara. Njegov prvi celovečernji film, „Ljubav i drugi zločini“ (2008) premijerno je prikazan na Berlinskom festivalu i osvojio je nekoliko međunarodnih nagrada, uključujući nagrade za najbolju režiju u Visbadenu, Sofiji i Bursi, kao i nagradu publike u Lincu. Sa rediteljem Bojanom Vuletićem napisao je scenario za Vuletićev film „Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem“ (2011) koji je međunarodnu premijeru imao u Karlovim Varima. Osnivač je i programski direktor regionalnog profesionalnog trening programa Gete Instituta za mlade reditelje – FIRST FILMS FIRST. Član Evropske filmske akademije.
„Strahinja Banović“ je Arsenijevićeva druga dugometražna režija. Ovaj film je nastao u koprodukciji Srbije, Francuske, Bugarske, Luksemburga i Litvanije. Srpski producent je Miroslav Mogorović ispred kuće Art & Popcorn, u saradnji sa Cinnamon Filmom. Film „Strahinja Banović“ će se, zajedno sa još 12 ostvarenja iz celog sveta, takmičiti za prestižnu nagradu Kristalni globus. Film „Strahinja Banović“ podržali su Filmski centar Srbije, Fond Saveta Evrope – Eurimaž, Filmski fond Luksemburg, Francuski nacionalni centar za film, Bugarski nacionalni filmski centar, Litvanski filmski centar i Kreativna Evropa- MEDIA.
„Strahinja Banović“ će svetsku premijeru imati 23. avgusta, a reprize u Karlovim Varima su zakazane za 24, 25. i 26. avgust 2021. godine.
Đorđe Bajić